prototyp inteligentní pneumatiky goodyear | Autoservis | autoweek.cz

Prototyp inteligentní pneumatiky Goodyear

Prototyp inteligentní pneumatiky Goodyear

23.05.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

Prototyp inteligentní pneumatiky Goodyear je navržen tak, aby zajistil optimální trvalé spojení mezi pneumatikou a provozovatelem vozidla.
Společnost Goodyear představila nejnovější pokrok, který učinila při vývoji prototypu inteligentních pneumatik. Jedná se o kompletní informační systém, který zahrnuje vlastní pneumatiku, snímače a cloudovou výpočetní kapacitu, které se společně podílejí na komunikaci s operátory vozového parku v reálném čase prostřednictvím mobilní aplikace.
 
Prototyp inteligentních pneumatik Goodyear umožňuje kontinuální připojení a sdílení dat v reálném čase, které je předpokladem optimálního využití pneumatik v zájmu bezpečné a úsporné jízdy a co nejdelší doby jejich provozuschopnosti. Senzory spolu s informacemi z vozidla a informacemi z dalších nezávislých zdrojů poskytují v reálném čase data potřebná pro chráněné algoritmy společnosti Goodyear. Díky těmto algoritmům se informace o identitě pneumatiky a jejím stavu - včetně opotřebení, teploty a tlaku - průběžně aktualizují a sdílí se správcem vozového parku.
 
Sdílená mobilita je na vzestupu, protože uživatelé si přejí nižší náklady a vyšší pohodlí. V roce 2015 se sdílené kilometry ve světě podílely na celkovém počtu ujetých kilometrů již 4 %. A toto číslo by se do roku 2030 mělo podle odhadů zvýšit až na 25 %.  
 
„Spolu s tím, jak se stále zvyšuje obliba sdílené mobility, hledáme pro nadcházející léta možnosti podstatného zvyšování počtu ujetých kilometrů na jedno vozidlo. Pro operátory sdílených flotil je proaktivní ovlivňování provozních problémů zásadní jak z hlediska spokojenosti jejich zákazníků, tak i jejich vlastního obchodního modelu,” řekl prezident společnosti Goodyear v Evropě, na Blízkém východě a v Africe Chris Delaney.
 
 „Aktuální zatížení pneumatiky a informace o jejím opotřebení mohou v reálném čase signalizovat, že pneumatika bude pro prodloužení své životnosti a udržení hospodárného provozu a výkonnostních ukazatelů vyžadovat údržbu. Tento způsob proaktivní údržby operátorům dovoluje přesně identifikovat a řešit potenciální problémy s pneumatikami a provozuschopností ještě dříve, než skutečně nastanou,” pokračuje Chris Delaney.
 
„Spolu s tím, jak se stále průběžně vyvíjí podoba dopravy, mění se i potřeby jejích uživatelů a správců vozových parků. Goodyear předvídá produkty, služby a zkušenosti, které zajistí právě takovou mobilitu, jakou zákazníci a správci vozových parků potřebují,” řekl Chris Delaney.
 
  • Prototyp inteligentní pneumatiky Goodyear
  • Prototyp inteligentní pneumatiky Goodyear
  • Prototyp inteligentní pneumatiky Goodyear
  • Prototyp inteligentní pneumatiky Goodyear
  • Prototyp inteligentní pneumatiky Goodyear