nový materiál inrekor | Trendy | autoweek.cz

Nový materiál inrekor

Nový materiál inrekor

19.11.2010 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnost inrekor představila nový materiál na výrobu automobilů.

Skutečnou revoluci v automobilovém průmyslu by mohl způsobit materiál, který představila společnost inrekor. Pokud její informace neklamou, výsledkem jeho použití by byla lehčí vozidla.

Materiál stejného názvu jako společnost má být údajně stejně pevný jako ocel či jiné současné materiály používané k výrobě automobilů. Přitom je o 30 % lehčí a stoprocentně recyklovatelný.

Materiál tvoří ultralehká sendvičová struktura obsahující pěnu na bázi propylenu s názvem ARPRO, která je vsunuta mezi dva tenké hliníkové pláty. Materiál lze použít k výrobě podvozků ale také některých částí karoserie.

Materiál byl údajně v praxi vyzkoušen při výrobě stavebnicové repliky automobilu Porsche 356 Speedster postavené ve spolupráci se společností Chesil Motor Company. Výsledkem je vůz o 15 % lehčí než stejný postavený s pomocí běžných materiálů.

Společnost inrekor rovněž představila podvozek čtyřsedadlového vozu, který by normálně měl hmotnost 300 kg. Při použití nového materiálu se stejného výsledku dosáhlo jen se 160 kg.

Pokud máte obavy o bezpečnost při použití nového materiálu, pak by je měl rozptýlit test uskutečněný společnostmi Warwick Manufacturing Group a MIRA. Podle jejich zjištění je materiál dost pevný nato, aby auto vyrobené s jeho pomocí získalo pětihvězdičkové hodnocení od EuroNCAP.

Společnost inrekor uvedla, že již podepsala smlouvu s jistou automobilkou, ale její jméno samozřejmě uvedeno nebylo.

Materiál inrekor byl vynalezen Stewardem Morleym. Morley více než 16 let působil jako technický konzultant společností jako Scania, Volvo nebo Saab. Během této doby získal zkušenosti při konstruování různých druhů. Po svém návratu do Velké Británie se plně věnuje vývoji a vylepšování projektu inrekor.. Jeho koncept realizoval jeho současný obchodní partner Freddy Page-Roberts s nímž založil firmu inrekor.

Materiál inrekor je lehký sendvičový materiál tvořený jádrem z expandovaného polypropylenu ARPRO a lepených vrstev hliníku. Vývoj technologie inrekor podporuje společnost JSP, která je výrobcem materiálu ARPRO. Ten do značné míry určuje mechanické vlastnosti materiálu inrekor. Jedna ze dvou evropských továren společnosti JSP se nachází v Chebu.

JSP je světovou jedničkou v oblasti produkce, vývoje a aplikace materiálu ARPRO. Ten se používá při výrobě automobilů, balící techniky a spotřebního zboží. ARPRO vyniká pevností, odolností a nízkou hmotnosti.

  • Nový materiál inrekor
  • Nový materiál inrekor
  • Nový materiál inrekor
  • Nový materiál inrekor
  • Nový materiál inrekor
  • Nový materiál inrekor
  • Nový materiál inrekor