majiteli saabu hrozí bankrot | Aktuality | autoweek.cz

Majiteli Saabu hrozí bankrot

Majiteli Saabu hrozí bankrot

14.08.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost NEVS, která v současnosti vlastní automobilku Saab a jež značku zachránila před bankrotem, nyní sama čelí finančním problémům. Švédský soud nad ní nejspíš vyhlásí bankrot.

Značka Saab je z těžko pochopitelných důvodů oblíbencem médií. Ta proto vítají sebenesmyslnější pokusy o její oživení. To, že tyto snahy opakovaně prohlašuji za marné, není proto, že bych něco měl proti Saabu. Ekonomická logika je ale neúprosná - automobilka této velikosti bez jakýchkoliv finančních zdrojů na vývoj nemá šanci na existenci.

 

Nyní se automobilka Saab opětovně přiblížila zkáze. Po všem, co se kolem ní v posledních měsících odehrálo, si ale netroufám tvrdit, že tento, opět marný, pokus o záchranu byl definitivně tím posledním. Stojím si ale za tím, že ani jakýkoliv další nemůže mít šanci na úspěch.

 

Podivná skupina působící z Hongkongu loni koupila Saab poté, co značku nedokázala oživit nizozemská firma Spyker Cars. Třebaže původní plán původem čínského investora spočíval ve výrobě elektrických automobilů, NEVS začala s výrobou starších modelů poháněných zážehovými motory, aby se výroba mohla okamžitě rozběhnout.

 

Podle Detroit News nyní dodavatel Labo Test podal návrh na vyhlášení bankrotu společnosti National Electric Vehicles (NEVS) poté, co mu tato společnost od února 2014 nezaplatila 150 000 švédských korun (asi 460 000 Kč). Labo Test zásobuje automobilky testovacími přístroji pro testování kvality automobilových dílů.

 

Švédské rádio uvedlo, že nejvyšší výkonný šéf Labo Testu Håkan Bodin nepřeje společnosti NEVS nic zlého, ale rád by obdržel peníze, které mu čínští majitelé společnosti dluží. Mluvčí NEVS Mikael Őstlund mezitím uvedl, že třebaže jeho zaměstnavatel nemůže beze zbytku zaplatit všem svým dodavatelům, samotná společnost NEVS insolventní není.

 

Slyšení týkající se bankrotu se má konat 8. září.