nejpodivnější koncept chrání chodce | Aktuality | autoweek.cz

Nejpodivnější koncept chrání chodce

Nejpodivnější koncept chrání chodce

20.10.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Autosalon v Tokiu je pravidelně místem, kde bývají k vidění hodně excentrické koncepty, jaké nikde jinde nejsou k vidění. Titul toho nejpodivnějšího letos nezískají tradiční adepti Daihatsu nebo Suzuki, ale společnost Toyoda Gosei se svou želvou chránící chodce Flesby II.
Toyoda Gosei je v Evropě málo známá společnost specializovaná výrobu dílů z pryže, plastů a LED. Na autosalonu v Tokiu se zviditelní skutečně neobvyklým vozidlem, které využívá pružný vnější povrch k ochraně chodců v případě střetů ale také ke komunikaci s ostatními účastníky silničního provozu. Navíc umožňuje i měnit tvar.
 
Nový koncept Flesby II navazuje na neméně nekonvenční koncept Flesby, který Toyoda Gosei předvedla na autosalonu v Tokiu v roce 2015. Tento vůz poskytoval ochranu chodců pomocí nafukovacího exteriéru, který byl postaven tak, aby absorboval nárazy.
 
Flesby II má naprosto stejnou koncepci jako původní koncept, ale má nový tvar. Flesby II absorbuje nárazy svým měkkým exteriérem. Ke změně tvarů využívá tzv. „e-kaučuk“ („e-rubber“). Toyoda Gosei zatím neobjasňuje, jak se budou tvary vozidla za jízdy měnit. V závislosti na rychlosti by se ale měl proměňovat z baňatého v uhlazenější, více aerodynamický.

Tzv. E-kaučuk Toyoda Gosei vyvíjí od roku 2007. Mělo by jít o měkké, lehké inteligentní polymerové zařízení se sendvičovou konstrukcí z elastických elektrod a dielektrického středu schopnou vést elektrickou energii. Toyoda Gosei předpokládá, že by mohla být používána v nejrůznějších aplikacích, včetně dotykových snímačů a pohonů, které by mohly nahradit elektromotory s elektromagnety.
 
Stejně jako jeho předchůdce také Flesby II komunikuje s ostatními řidiči a účastníky silničního provozu prostřednictvím integrovaných LED diod. LED osvětlení je rovněž v interiéru. Zde Toyota Gosei používá materiály, s nimiž má zkušenosti z dodávek pro automobilový průmysl. Jde o měkké materiály zvyšující pohodlí cestujících.
 
  • Nejpodivnější koncept chrání chodce
  • Nejpodivnější koncept chrání chodce
  • Nejpodivnější koncept chrání chodce
  • Nejpodivnější koncept chrání chodce