nejprodávanější ojetiny u aaa auto | Aktuality | autoweek.cz

Nejprodávanější ojetiny u AAA Auto

Nejprodávanější ojetiny u AAA Auto

26.01.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

U zákazníků AAA Auto loni zvítězil hatchback se zážehovým motorem o výkonu do 69 kW. Oblíbená jsou kombi, která se několik let držela na špici, skončila na druhém místě.
Nejprodávanější ojetinou pro rok 2015 se stal hatchback poháněný zážehovým motorem o výkonu do 69 kW.  Dominovala auta s průměrným stářím kolem 6 let a přímo řazenou převodovkou. Vyplývá to z každoroční analýzy nejprodávanějších specifikací ojetých vozů AAA Auto Index.
 
Prostorné kombíky byly po několik let nejoblíbenějším ojetým vozem v ČR. Loni je ale celkem překvapivě vytlačila auta s nižším výkonem motoru a karoserií hatchback. Ty si pořídilo 36,3 % zákazníků, zatímco vozy kombi 27,7 %. Typickými zástupci nejprodávanějších hatchbacků jsou například Škoda Fabia, Ford Focus, Opel Astra nebo stále více prodávané modely Hyundai i30 a Kia ceed.
 
Další podstatnou změnou byl výkon pohonné jednotky vozu. Zatímco v  roce 2014 byly nejoblíbenější motory s výkonem 86 - 100 kW, o rok později zvítězila auta s výkonem do 69 kW (36 %). Druhé místo obsadily o kategorii silnější automobily s motory 70 - 85 kW (31,1 %).
 
„Obliba slabších agregátů se pomalu stává trendem. Lidé daleko více hledí při výběru vozu na bezpečí a praktičnost automobilu spíše než na sílu pohonné jednotky vozu. Faktem také je, že současné slabší vozy v porovnání s automobily o stejném výkonu prodávanými například před 20 lety jsou v každodenním provozu díky lepším jízdním vlastnostem bezproblémově použitelné,“ komentuje změnu Karolína Topolová, generální ředitelka AAA Auto.
 
Trhu ojetin loni dominovaly vozy s nižším výkonem

Vyhledávanějším palivem zůstává stejně jako v roce 2014 benzin (54 %) oproti naftou poháněným vozům (45,8 %). Stejně tak si oblibu suverénně drží manuální převodovka, která dominuje u 88,6 % případů. Nejvíce kupovanými byly automobily ve věku kolem 6 let a detailně doloženou servisní historií.
 
Slova Karolíny Topolové o bezpečnostních prvcích ojetých automobilů potvrzují další statistiky. Nejvíce na vzestupu je automatické denní svícení. Počet prodaných automobilů s touto funkcí byl oproti předloňskému roku více než dvojnásobný, přičemž zaznamenal nárůst dokonce o 108,6 %.
 
Vozů s ABS se meziročně prodalo více o 10,2 % a už je jím vybavena drtivá většina aut. Ještě o něco výraznější byl nárůst počtu vozů vybavených stabilizačním systémem ESP. Automobilů s tímto bezpečnostním prvkem se loni prodalo o 14 % více, než v roce 2014.
 
Nejprodávanější barvou zůstává stříbrná, kterou zvolilo 32 % kupujících.
  • Nejprodávanější ojetiny u AAA Auto
  • Nejprodávanější ojetiny u AAA Auto