heather petersová porazila hondu | Aktuality | autoweek.cz

Heather Petersová porazila Hondu

Heather Petersová porazila Hondu

03.04.2012 | Rybecká Ivana | Aktuality

Způsobů, jak se dá v USA automobilkám pustit žilou, je opravdu hodně. Právníci nyní našli nový - zažalovat je kvůli spotřebě pohonných hmot.

Heather Petersová z Los Angeles se vydala do boje proti americké Hondě způsobem, který zprvu všichni pokládali za beznadějný vzhledem k týmu právníků, který má automobilka k dispozici. Petersová totiž tvrdí, že její Honda Civic Hybrid z roku 2006 má větší spotřebu, než se uvádí v informačních materiálech. Honda totiž Civic Hybrid prodává s příslibem spotřeby benzinu 50 mpg, tj. 4,7 l/100 km. Spotřeba pohonných hmot se přitom udává na základě přesného měření standardizované metodiky Agentury pro ochranu životního prostředí EPA.

Jenže Petersová na radu právníků podala žalobu ve městě Torrance v Kalifornii, kde jsou podobné žaloby běžně přijímány a rozhodovány bez soudního přelíčení, ovšem s limitem nejvyšší možné částky náhrady škody ve výši 10 000 USD.

A soudní referent Doug Carnahan v Torrance rozhodl, že American Honda musí Hether Petersové vyplatit odškodnění ve výši 9687 dolarů. Carnahan ve svém 26stránkovém rozhodnutí napsal, že Honda uvedla Petersovou do nesnází, protože jí prodala vůz, od něhož očekávala větší dojezd. Současně Carnahan Hondě doporučil, aby své vozy lépe zkoušela a nespoléhala se jen na běžně používaný standardizovaný test EPA.

Mohlo by se zdát, že jde jen o pár dolarů. Jenže Honda za šest let prodala 200 000 hybridních Civiků a při započtení i majitelů ojetých aut by teoreticky mohlo požadovat náhradu až půl milionu uživatelů těchto vozů. A podobným způsobem mohou postupovat i majitelé jiných aut. Vznikl tak precedens, který by mohl automobilovému průmyslu v USA skutečně zamotat hlavu. Zvláště, když se pomocí Twitteru dává dohromady velká skupina osob, které se společně chtějí domáhat stejné náhrady škody.