největší síť veřejného dobíjení v čr hlásí 150 stanic | Aktuality | autoweek.cz

Největší síť veřejného dobíjení v ČR hlásí 150 stanic

Největší síť veřejného dobíjení v ČR hlásí 150 stanic

14.05.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hranici 150 instalovaných stanic pokořila síť veřejných dobíjecích míst pro elektromobily provozovaná Skupinou ČEZ. Do konce roku vyroste 50 dalších, většina rychlodobíjecích.
Jubilejní 150. dobíjecí stanice Skupiny ČEZ je řidičům elektromobilů k dispozici na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově. Za posledních 10 měsíců se tak síť veřejných dobíjecích stanic rozrostla o třetinu.
 
Zvyšující se poptávce v oblasti elektromobility vychází Skupina ČEZ vstříc výstavbou dalších, především rychlodobíjecích stanic a nabídkou souvisejících produktů a řešení. Ze 150. veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily provozovaných Skupinou ČEZ v ČR je 92 rychlodobíjecích a 58 s normálním dobíjením. V Mošnově jde současně o první letištní lokalitu v síti ČEZ.
 
Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ začala vznikat v roce 2012 a téhož roku přišla i první rychlodobíjecí stanice umístěná před centrálou společnosti v Duhové ulici. Celá síť dodala loni do baterií elektromobilů celkem 959,1 MWh elektřiny. Jen za letošní první tři měsíce letošního roku nateklo na stojanech ČEZ do akumulátorů elektromobilů celkem 384,9 MWh elektřiny.
 
„Letos bychom vysoké tempo výstavby chtěli nejen udržet a do konce roku překonat hranici 200 stanic v naší síti. Převažovat by přitom měly rychlodobíjecí lokality. Tento nárůst v kombinaci s více než 3000 elektromobilů, které do konce roku budou jezdit po českých silnicích, by měly posunout objem elektřiny odebrané letos na našich stojanech až k hranici 1500 MWh, což je ekvivalent 40 000 plných dobití elektromobilu střední třídy,“ říká člen představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.
 
Skupina ČEZ na severovýchodní Moravě a ve Slezsku aktuálně provozuje 21 veřejných dobíjecích stanic, z toho 9 rychlodobíjecích, vedle Ostravy také ve Frýdku-Místku, Karviné a Třinci.