největší trhy vykazují růst | Aktuality | autoweek.cz

Největší trhy vykazují růst

Největší trhy vykazují růst

03.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Německo, Francie, Itálie a Španělsko vykazují za březen vyšší prodej nových osobních automobilů než před rokem, což je vnímáno jako doklad oživení evropské ekonomiky. Ne všichni jsou ale tak velkými optimisty.

Německé registrace nových automobilů se v březnu zvýšily o 5,4 % na 296 408 vozidel, a to především díky zvýšení prodeje velkých německých značek s výjimkou Porsche a Smartu. Prodej soukromým zákazníkům vzrostl o 2,5 % na podíl 37,3 %. Celkový počet 711 753 registrací za první čtvrtletí je o 5,6 % vyšší ve srovnání s loňským rokem.

Ve Francii prodej aut v březnu vzrostl o 9 % na 179 871 vozidel.

Ve Španělsku, které je zemí nejhůře zasaženou dluhovou krizí eurozóny čelící šesti letům dramatického propadu prodeje osobních aut, počet registrací v březnu už sedmý měsíc za sebou rostl, a to o 10 % na 79 929.

Také v Itálii v březnu počet registrací proti roku 2013 vzrostl o 5 % na 139 337 vozů.

Ne všichni jsou ale při hodnocení uvedených prodejních výsledků velkými optimisty a zatím je nejsou ochotni vykládat za důkaz ekonomického oživení.

" Španělsko je v evropském kontextu výjimkou, díky jeho dotačnímu programu podpory prodeje nových aut," připomenul mluvčí španělského sdružení ANFAC David Barrientos. "Teprve příštích několik měsíců bude mít zásadní význam pro potvrzení obnovy trhu."

V Římě sídlící asociace UNRAE varuje, že italský růst byl dosažen díky neziskovým prodejům autopůjčovnám a zopakoval výzvu italské vládě k zavedení daňových úlev s cílem podpořit spotřebitelskou poptávku.

Francouzský oživení dosud není tak jednoznačné, protože po prosincovém nárůstu o 9 % v lednu a únoru následovala znovu stagnace.

Také německý KBA varuje před přehnaným optimismem připomínkou, že v březnu 2012 bylo nově zaregistrováno 340 000 vozidel a tento výsledek byl tehdy vnímán jako velmi špatný. Pro německé automobilky je nicméně velmi dobrým znamením rostoucí export - březnu o 7 % a od začátku roku dokonce o 10 %.