největší výrobce aut na světě: změna v čele | Aktuality | autoweek.cz

Největší výrobce aut na světě: změna v čele

Největší výrobce aut na světě: změna v čele

28.07.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Žebříček největších výrobců automobilů na světě má nového vedoucího. Díky převzetí Mitsubishi Motors se v bilanci za první pololetí letošního roku na nejvyšší příčku posunula Aliance Renault Nissan.
Aliance Renault-Nissan se společně s Mitsubishi Motors se poprvé v historii dostala na nejvyšší příčku pořadí největších výrobců automobilů na světě s prodejem 5 268 079 vozidel za prvních šest měsíců. V porovnání se součtem loňských prodejních výsledků za první pololetí dosáhla zvýšení o 7 %. Zvýšení prodeje hlásí všichni tři členové aliance i Renaultem kontrolované značky Dacia a především Lada (AvtoVAZ). Renault ale posílil i v Číně a daří se mu na rozvíjejících se trzích v Indii a Brazílii s malým SUV Kwid.
 
Problémem ovšem je, že alianční partneři ve statistikách vystupují samostatně, protože navzdory vzájemnému vlastnictví akcií jsou samostatnými subjekty. Pokusu o jejich skutečné propojení zabránil v roce 2015 posílením pozice francouzské vlády a posléze zablokováním plánů aliančního šéfa Carlose Ghosna tehdejší mladý socialistický ministr hospodářství Emmanuel Macron… Francouzské daňové poplatníky tato transakce tehdy přišla na 1,23 miliardy eur.
 
Loňská jednička Volkswagen AG je s prodejem 5 156 900 vozidel a růstem jen o 0,8 % na druhém místě. I nadále je ale VW AG před dlouholetou světovou jedničkou Toyotou. Toyota Motor s růstem o 2,7 % je třetí s prodejem 5 129 000 aut.