některé projekty eu v oblasti klimatu by se mohly odložit | Aktuality | autoweek.cz

Některé projekty EU v oblasti klimatu by se mohly odložit

Některé projekty EU v oblasti klimatu by se mohly odložit

16.04.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

EU by mohla odložit své plánované projekty v oblasti klimatu, a to i v oblasti udržitelné dopravy, protože prioritou je řešení krize způsobené pandemií koronaviru. Ne každému se to ale líbí.
Koronová krize by mohla způsobit zpoždění některých důležitých projektů EU týkajících se ochrany životního prostředí a klimatu. Patří sem i plánované strategie EU pro větší ochranu klimatu v oblasti zemědělství a v dopravě a práva na opravu zařízení. Vyplývá to z návrhu upraveného pracovního programu Evropské komise.
 
„Koronavirová krize staví členy Komise pod bezprecedentní tlak, aby se vypořádali s naléhavými, novými a stávajícími problémy souvisejícími s Covid-19. Za účelem uvolnění kapacity připravuje výkonná moc EU aktualizovaný pracovní program pro rok 2020,“ uvádí se v návrhu dokumentu.
 
Generální sekretariát Komise posuzuje, zda si může dovolit odložit některé politické iniciativy, protože se přímo netýkají krize plynoucí z pandemie Covid-19 nebo jsou považovány za „méně důležité pro splnění absolutně klíčových priorit.“
 
Evropská komise přiznává, že koncept Zelený úděl čelí zpoždění způsobenému koronavirem. Proto v současnosti tento program reviduje, protože boj proti koronavirové krizi se pro ni stal prioritou a aparát bruselských orgánů je jím údajně plně zaneprázdněn.
 
Mezi „absolutními klíčovými prioritami“, které zůstanou nezměněny, se v dokumentu zmiňují zejména cílené prioritní soubory související s přechody k novým ekologickým a digitálním technologiím. V dokumentu jsou označeny zeleně a měly by pokračovat podle plánu.
 
V návrhu jsou žlutou barvou označeny některé projekty, které se považují za důležité, ale i nichž se Komise domnívá, že snesou odklad o několik týdnů nebo měsíců v rámci roku 2020. Patří sem plány týkající se oblasti biologické rozmanitosti, strategie Farm to Fork („Z farmy na vidličku“) a udržitelné dopravy.
 
Ostatní projekty jsou označeny červeně, protože nejsou považovány za časově kritické. V této červené kategorii je například zákon, který má spotřebitelům poskytovat více práv jak se vyhnout plýtvání, včetně práva na opravu. Podle návrhu může být tato iniciativa bez větších problémů odložena až na rok 2021.
 
Ústřední projekt Komise na ochranu klimatu pro tento rok by však měl zůstat, a tím je zpřísňování klimatických cílů do roku 2030. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová rovněž zdůrazňuje, že navzdory koronavirové krizi a jejím hospodářským důsledkům stále pracuje na svém „Zeleném údělu“.
 
Záměrné odložení důležitých projektů v Evropském parlamentu kritizují Zelení. „Pokud odložíte Zelený úděl, bude ohroženo právo občanů na přechod k mobilitě šetrné ke klimatu,“ stěžuje si environmentální politik Michael Bloss.