němci budují vodíkovou síť | Aktuality | autoweek.cz

Němci budují vodíkovou síť

Němci budují vodíkovou síť

14.10.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Partneři iniciativy H2 Mobility, společnosti Air Liquide, Daimler, Linde, OMV, Shell a Total, v Německu rozšíří síť pro doplňování vodíku.

Šest partnerů, mezi které patří společnosti Air Liquide, Daimler, Linde, OMV, Shell a Total, podepsalo dohodu, že na území Německa vybudují síť pro doplňování vodíku v palivových článcích pohánějících vozidla s elektrickým pohonem.

Aliance má v plánu do roku 2023 rozšířit současných 15 plnicích stanic na téměř 400 stanic pro doplňování H2. Inciativa H2 Mobility bude potřebovat investici kolem 350 milionů eur. V rámci této iniciativy bude v zemi v příštích čtyřech letech rozmístěno 100 vodíkových stanic.

Rozšíření sítě plnicích stanic bude zahájeno po vzniku společného podniku, který podléhá nezbytným schválením podle předpisů.

Kromě sítě plnicích stanic dohoda zahrnuje principy zprostředkování a distribuce vodíku a žádost o podporu německé federální vládě. Cílem projektu je zásobovat vodíkem hustě obydlené oblasti, hlavní dopravní tepny a zemědělské oblasti. V hustě obydlených oblastech bude plnící stanice s vodíkem k dispozici po každých 90 km. Díky tomuto projektu budou mít řidiči vozů poháněných palivovými články v metropolitních oblastech od roku 2023 k dispozici nejméně 10 stanic pro doplnění zásoby vodíku.