německo bude chránit domácí firmy | Aktuality | autoweek.cz

Německo bude chránit domácí firmy

Německo bude chránit domácí firmy

23.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Německo bude blokovat snahu převzetí domácích firem ze zahraniční aby zabránilo výprodeji své ekonomiky v důsledku pandemie koronaviru. Uvedli to pro agenturu Reuters dva tamní přední politici.
Ministři spolkové vlády již slíbili německým firmám pomoc s likviditou a zavedení opatření, která usnadní státem dotované zkracování pracovní doby (Kurzarbeit) aby se předešlo propouštění zaměstnanců. Vláda proto připravuje navýšení rozpočtu o přibližně 150 miliard eur.
 
Německý burzovní index DAX, který zahrnuje 30 největších kótovaných společností v zemi, se za poslední měsíc v důsledku epidemie koronaviru propadl o více než třetinu. Tím se zvýšilo riziko, že zahraniční investoři mohou levně získat německé společnosti.
 
„Musíme předejít výprodeji německé ekonomiky a průmyslových podniků. V tomto ohledu nemohou existovat žádná tabu. Musí být připravena dočasná a omezená státní podpora, spoluúčast či možnost úplného převzetí,“ prohlásil ministr hospodářství Peter Altmaier (na fotografii s kancléřkou Merkelovou).
 
Mezi nejvíce zasažené patří automobilky a další společnosti automobilového průmyslu: hodnota akcií Daimleru, Continentalu a Volkswagenu se během posledních čtyř týdnů propadla o 44 - 48%.
 
Také premiér Bavorska Markus Soeder, kde sídlí tak významné společnosti, jako jsou Siemens a BMW, uvedl, že by měly být prozkoumány všechny zákonné možnosti jak blokovat potenciální nabídky na převzetí německých společností. „Pokud až tato krize skončí padne většina bavorské a německé ekonomiky do cizích rukou, pak nejde jen o zdravotní krizi, ale o hlubokou změnu globálního ekonomického řádu. Tomu se musíme postavit,“ řekl.
 
Německý magazín Der Spiegel informoval, že vláda zvažuje vytvoření fondu ve výši bilionu eur na podporu společností, které se vlivem krize způsobené koronavirovou epidemií dostanou do problémů s platbami, aby v případě potřeby mohla ručit za závazky nebo dokonce do těchto společností vložit kapitál. Vláda je podle magazínu Der Spiegel připravena oživit model zvláštního fondu ve výši 480 miliard eur, který v době finanční krize zřídila na podporu bank. Ministerstvo financí v první fázi zvažuje programy přímé podpory v hodnotě zhruba 180 miliard eur, ale tato částka by mohla být navýšena na 700 miliard eur.