německo nehodlá podporovat prodej elektromobilů | Aktuality | autoweek.cz

Německo nehodlá podporovat prodej elektromobilů

Německo nehodlá podporovat prodej elektromobilů

14.11.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Německé ministerstvo dopravy popřelo informace, že spolková vláda plánuje zavedení pobídkové dotace pro kupující ve výši až 5000 eur (135 000 Kč) na auta s elektrickým pohonem s cílem podpořit jejich prodej.
Zpráva v magazínu Der Spiegel, kterou posléze převzala i česká média, uváděla, že vláda uvažuje o zvyšování daní na ropné produkty nebo zvýšení daně z motorových vozidel u větších automobilů, které produkují více CO2. Takto získané prostředky se měly využít pro financování dotací na elektromobily.
 
Zpráva také uváděla, že vláda chce získat 700 až 800 milionů eur aby pomohla k dosažení cíle, jímž je milion elektromobilů na německých silnicích do roku 2020 (tento cíl ale kancléřka Merkelová před časem skutečně oznámila). V loňském roce se v Německu prodalo 19 000 vozidel s elektrickým pohonem a celkově je v zemi registrováno okolo 40 000 těchto vozidel (pro porovnání: se spalovacím motorem jich je 44,4 milionu). Zájemce o elektromobily odrazuje nejen jejich vysoká cena a omezený dojezd, ale také chybějící infrastruktura dobíjecích stanic.
 
„Tato zpráva je nepravdivá," uvedlo ministerstvo s tím, že neplánuje ani pobídky, ani zvýšení daní na ropné produkty nebo zvýšení silniční daně pro větší automobily. Nic takového nebylo rozhodnuto a není ani v současné době projednáváno.
 
Podle ministerstva dopravy se počítá s podporou rozvoje elektromobility formou možnosti parkování zdarma u dobíjecích stanic nebo vytvářením zvláštních jízdních pruhů pro tato vozidla.
 
Na prohlášení Spolkového ministerstva dopravy ovšem zareagovalo 16 ministrů životního prostředí jednotlivých spolkových zemí, kteří se sešli na konferenci o životním prostředí v Augsburgu. Ti požadují, aby se vláda začala tímto problémem zabývat a co nejrychleji nějakou formu podpory rozvoje elektromobility přijala.