německo nekontroluje vw | Aktuality | autoweek.cz

Německo nekontroluje VW

Německo nekontroluje VW

24.10.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Německo vyhrálo soudní při s EU o legalitě zákona o Volkswagenu. To bylo v médiích mylně vykládáno, že si Německo uchová kontrolu nad VW. Jenže VW je bez ohledu na rozhodnutí soudu zcela pod kontrolou holdingu Porsche SE.

Německo se vyhnulo pokutám a vyhrálo spor s EU poté, co Soudní dvůr EU určil, že tzv. "Zákon o Volkswagenu" není v rozporu s pravidly EU. Soudní dvůr EU v Lucemburku uvedl, že změny provedené Německem v zákonu o VW „plně odpovídají předpisům z roku 2007", a odmítl námitku Evropské komise.

Komise se obrátila na nejvyšší soud s námitkou, že přepracování zákona o VW ze strany Německa, jenž chrání Volkswagen Group před převzetím, nadále porušuje předpisy EU. Důvodem mělo být to, že vláda Dolního Saska má od roku 1960 ve společnosti Volkswagen nadále právo veta.

Podle německých zákonů může být blokační paragraf použit jen v případě vlastníků kontrolujících nejméně 25 %, jenže Dolní Sasko vlastní ve VW jen 20 %.

Zástupce EU uvedl, že země namísto zrušení tří ustanovení, které soud již předtím označil za protiprávní, zrušila jen dvě z nich a podržela si status blokující menšiny.

Komise, která spor v roce 2007 vyhrála, se v roce 2012 s Německem znovu soudila kvůli jeho „postupnému přístupu“ ke změně zákona. Výkonné orgány EU požadovaly, aby Německo zaplatilo pokutu 31 114 eur za každý den od vydání rozhodnutí v roce 2007, do té doby, než vyhoví předpisům nebo do vynesení současného rozhodnutí, a navíc pokutu 282 725 eur za každý den počínaje vydáním současného rozhodnutí až do doby, než bude zákon o VW odpovídat předpisům.

„Objasnění věci po dlouhém sporu je v zájmu všech,“ uvedla Chantal Hughesová, mluvčí komisaře pro vnitřní trhy EU Michela Barniera. „Dnešní rozsudek záležitost ukončil.“

Ve svém rozhodnutí z roku 2007 soudní tribunál EU odmítnul zákon, jenž chránil Volkswagen omezením hlasovacích práv akcionáře bez ohledu na velikost jeho podílu na 20 %. To odpovídalo podílu, jaký v minulých čtyřech desetiletích vlastnil spolkový stát Dolní Sasko, v němž domovské město Volkswagenu Wolfsburg leží.

V roce 2008 se tento zákon stal jedním z důvodů, proč se nezdařil pokus automobilky Porsche ovládnout Volkswagen. V důsledku toho Volkswagen ovládl naopak Porsche, ovšem majoritním akcionářem Volkswagenu se stal rodinný holding Porsche Automobil Holding SE rodin Porsche a Piech. Na tom se nic nemění ani rozhodnutím soudu EU.

„Konečně tím skončil 11 let trvající boj pracovníků Volkswagenu o zachování zákona o VW,“ řekl ve svém prohlášení vedoucí odborů VW Bernd Osterloh. „Je to skvělý den pro zaměstnance VW a Dolní Sasko.“

Akcionáři VW v roce 2009 schválili změnu charty německé automobilky ve snaze zabezpečit právo veta zástupcům zaměstnanců a Dolního Saska při důležitých rozhodnutích, jako je uzavření továrny, a to bez ohledu na zákon o VW.

Dolní Sasko je druhým největším akcionářem VW po rodině Porsche a jeho hlasovací práva odpovídají 20 %. Zástupců zaměstnanců patří 50 % z 20 křesel v dozorčí radě VW.

Ministerský předseda spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil řekl, že soud konečně potvrdil pozici státu, což přinese společnosti opět klid.

Zákon o VW již neposkytuje žádné zvýhodnění jakémukoli akcionáři, ani Dolnímu Sasku. Tento zákon bude i do budoucnosti zachová to, že pro důležitá rozhodnutí bude zapotřebí 80% většina, což se bude týkat všech akcionářů.

Mluvčí VW Marco Dalan odmítl rozhodnutí komentovat a odkázal na prohlášení zástupců Dolního Saska a zaměstnanců.

Jediným důsledkem rozhodnutí soudu tedy je, že Německo nemusí platit ani jednu z pokut.