německo schválilo zavedení zpoplatnění dálnic | Aktuality | autoweek.cz

Německo schválilo zavedení zpoplatnění dálnic

Německo schválilo zavedení zpoplatnění dálnic

19.12.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Řidiči osobních aut budou od roku 2016 platit za užívání německých dálnic - s 12 044 km se jedná o třetí nejdelší dálniční síť na světě. Roční předplatné podle ekologičnosti vozidla vyjde až na 130 eur, tedy 3600 Kč.

Návrh příslušného zákona schválila německá vláda, ale ještě jej musí projednat parlament a tudíž je možné, že se vrátí na přepracování.

 

Podle informací ÚAMK od ADAC bude cena mýtného za rok hlavně záležet na objemu motoru vozidla a na ekologické šetrnosti jeho provozu (Euro normě). Kromě toho si bude možné zaplatit i dvouměsíční mýtné za 22 eur (600 Kč) a desetidenní za 10 eur (275 Kč).

 

Ministr dopravy Alexander Dobrindt očekává, že mýtné přinese německému státu ročně zhruba 500 milionů eur (13,8 miliardy korun), ale tamní autoklub ADAC počítá s částkou okolo 700 milionů eur (19,3 miliardy korun).

 

Na rozdíl od systému v České republice, na Slovensku nebo v Rakousku se nebude jednat o dálniční známky, které si nalepíte na čelní sklo, ale o obdobu maďarské elektronické viněty. Po zaplacení poplatku by měla být do elektronického systému zanesena registrační značka vozidla a jeho ekologická třída. O kontrolu platnosti poplatku budou na dálnicích dbát automatické elektronické systémy, které snímají SPZ všech projíždějících aut.

 

"Výhrady k zavedení má Evropská komise a ostatní státy. Souhlasíme s jejich tvrzením, že zavedení známek se současným snížením daní pro Němce je nepřímou diskriminaci zahraničních řidičů", uvedl prezident ÚAMK Oldřich Vaníček. Němečtí řidiči si totiž mohou poplatek za mýtné odečíst z daně, kterou platí za vlastnictví vozidla.