nevs začal výrobu vozu saab 9-3 | Aktuality | autoweek.cz

NEVS začal výrobu vozu Saab 9-3

NEVS začal výrobu vozu Saab 9-3

02.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost National Electric Vehicle Sweden ohlásila obnovení výroby v továrně v Trollhättanu. V malém množství vyrobené vozy Saab 9-3 jsou určeny k prodeji ve Švédsku a Číně. Pro začátek se má vyrábět 10 vozů týdně.

Společnost NEVS (National Electric Vehicle Sweden) ohlásila obnovení produkce v továrně v Trollhättanu. Ta byla téměř dva roky mimo provoz od doby, kdy nizozemská automobilka Spyker roku 2011 ohlásila bankrot Saabu. Spyker koupil Saab od General Motors v roce 2010.

Mluvčí NEVS uvedl, že se podařilo dojednat kontrakty se 400 bývalými subdodavateli Saabu, aby byla zabezpečena plynulá dodávka komponent pro výrobu vozu. Podařilo se tak splnit původně ohlášený termín obnovení produkce. Ve Švédsku bude nově vyráběný Saab 9-3 sedan nabízen za 279 000 švédských korun (860 000 Kč).

Vyrábí se jen sedan 9-3 s turbodmychadlem přeplňovaným zážehovým motorem 2,0 l ve stavu z roku 2011, tedy při přerušení výroby. Jedná se tedy o vůz představený v roce 2009. Jedinou patrnou změnou je absence tradičního loga Saabu, protože k jeho použití nedala souhlas společnost Scania, jíž patří.

V současné době v továrně pracuje 600 lidí, zatímco v době přerušení výroby to bylo 3500 lidí. Výroba by na počátku měla dosahovat 10 vozů za týden… O servis a dodávky náhradních dílů se bude starat společnost Orio, což je nástupní organizace po Saab Automotive Parts.

Verze s elektrickým pohonem by měla být představena v Číně během roku 2014. Ta by údajně měla mít už pozměněný design.

NEVS koupil pozůstatky po zkrachovalé automobilce Saab v srpnu 2012. Společnost National Electric Vehicle Sweden AB je plně pod kontrolou společnosti Hong Kong National Modern Energy Holdings zabývající se obchodováním s tzv. "zelenými" technologiemi. Tato firma patří Kai Johanu Jiangovi, Číňanovi, který získal švédské občanství. Počátkem letošního roku prodal  22 % podílu v NEVS čínskému městu Čching-tao (Qingdao).