nezájem o elektromobilitu | Aktuality | autoweek.cz

Nezájem o elektromobilitu

Nezájem o elektromobilitu

30.05.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Plány Renaultu v oblasti elektromobilů postihla slabá poptávka.

Z celkového počtu 2,63 milionu osobních a užitkových automobilů dodaných Renaultem v loňském roce bylo elektromobilů jen 19 093. Modelová řada elektrických vozů francouzské automobilky zahrnuje malý vůz Zoe, sedan Fluence, dodávku Kangoo a čtyřkolku Twizy.

Nejprodávanějším vozem z modelové řady elektromobilů značky Renault byl model Zoe. Jeden z výše postavených úředníků společnosti pro Automotive News Europe uvedl, že Renault je nucen znovu zvažovat svůj ambiciózní plán pro automobily s elektrickým pohonem.

Střednědobý rozpočet Renaultu a jeho aliančního partnera Nissanu na projekty týkající se elektromobilů činí 4 miliardy eur. Carlos Ghosn, jenž řídí obě společnosti, již loni říkal, že aliance nesplní svůj cíl pro rok 2016, kdy chtěla ročně prodávat 1,5 milionů automobilů s elektrickým pohonem.

„Nejsme v situaci, kdy by se trh choval podle našich předpovědí,“ uvedl hlavní manažer pro výkon automobilů Jerome Stoll. „Lidé se zatím nedostali do bodu, kdy by cítili potřebu vlastnit elektromobil pro celodenní užívání.“

Jistý vysoký představitel automobilky rovněž potvrdil, že Renault doplní svou nabídku o elektrickou verzi nového miniautomobilu Twingo, ale odmítl říci, kdy se vůz objeví, neboť projekt byl pozdržen. Twingo vzniklo ve spolupráci se společností Daimler. Ta s Renaultem uzavřela partnerství pro vývoj čtyřsedadlového modelu pro svou značku Smart. Nový Smrt ForFour bude mít elektrickou variantu. Mluvčí Renaultu ANE nicméně sdělil, že automobilka nemá v plánu vyvíjet elektrickou verzi nového Twinga, protože již má úplnou modelovou řadu elektromobilů. Třetí generace Twinga se zážehovým motorem měla premiéru v březnu na ženevském autosalonu.