nissan elektrifikuje crossover juke | Aktuality | autoweek.cz

Nissan elektrifikuje crossover Juke

Nissan elektrifikuje crossover Juke

06.03.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nissan letos uvede na trh plně hybridní verzi crossoveru Juke.
Nissan Juke se poprvé představuje s hybridním pohonem. Nový hybridní pohání pochází z aliance Renault-Nissan-Mitsubishi a zahrnuje spalovací motor speciálně vyvinutý Nissanem s výkonem 70 kW (95 k) a točivým momentem 148 N.m a elektromotor, rovněž dodávaný Nissanem, o výkonu 37 kW (50 k) s točivým momentem 205 N.m. Renault přispívá vysokonapěťovým startér/generátorem o výkonu 15 kW, invertorem, kapalinou chlazeným akumulátorem o kapacitě 1,2 kWh a převodovkou. Výsledkem je pohonná jednotka, která je o 25 % výkonnější než současné zážehové motory. Zároveň se spotřeba benzinu snížila až o 40 % v městském provozu a až o 20 % v kombinovaném standardním cyklu.
 
Srdcem hybridního pohonu Nissanu Juke Hybrid je multimodální převodovka, která optimálně využívá hnací moment bez ohledu na to, zda je vozidlo poháněno čistě elektricky, zážehovým motorem či kombinací obou. Pro snížení tření má převodovka místo tradičních synchronizačních kroužků spojky.
 
Vozidlo se rozjíždí vždy v elektrickém režimu. Aby bylo možné jezdit co nejčastěji s elektrickým pohonem, inteligentní systém pohonu Juke Hybrid zohledňuje různé parametry. Juke Hybrid přebírá e-pedál z elektromobilu Nissan Leaf, který přenáší i velkou část funkce brzdění při zvednutí nohy. V městském provozu Juke jezdí až 80 % času v elektrickém režimu. Akumulátor se dobíjí v krátkých hybridních fázích aby pak opět umožnil čistě elektrickou jízdu. Maximální rychlost na elektrický pohon je 55 km/h.
 
Objem zavazadlového prostoru 354 l je díky akumulátoru o něco menší než u verzí se zážehovým motorem. Hybrid také dostane drobná vylepšení karoserie pro optimalizaci aerodynamiky ve prospěch účinnosti pohonu.
  • Nissan elektrifikuje crossover Juke
  • Nissan elektrifikuje crossover Juke