nissan omezí své působení v evropě | Aktuality | autoweek.cz

Nissan omezí své působení v Evropě

Nissan omezí své působení v Evropě

04.01.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Nissan Motor plánuje dále snížit svou přítomnost v Evropě a přenechat výrobu a část prodeje svých vozů svému aliančnímu partnerovi Renaultu. Omezení činnosti se má týkat především východní Evropy.
V rámci restrukturalizace své globální činnosti, v jehož rámci se Nissan odvrací od celosvětové expanze, vedené odstraněným bývalým předsedou představenstva Carlosem Ghosnem, hodlá japonská automobilka omezit své distribuční kanály ve 30 zemích. Týkat se to má zejména východní Evropy. Nissan rovněž plánuje uzavřít svůj výrobní závod v Avile ve Španělsku a přeměnit jej na sklad dílů. Uvedl to japonský deník Yomiuri.
 
Podle zprávy mají ve vybraných zemích převzít prodej vozů Nissan dealerství Renaultu. Zpráva ale neuvedla žádné podrobnosti o rozsahu tohoto outsourcingu a vedení společnosti Nissan na dotazy agentury Reuters zatím neodpovědělo.
 
Společnost Nissan ve finančním roce končícím 31. března 2021 očekává rekordní provozní ztrátu ve výši 3,25 miliardy USD. Ve snaze během tří let snížit provozní náklady o 3 miliardy USD snižuje výrobní kapacitu a omezuje počty vyráběných modelů o pětinu. Současně omezuje své působení v Evropě aby se zaměřil zejména na Čínu, USA a Japonsko.
 
Trojstranné spojenectví Nissanu s Renaultem a Mitsubishi Motor koncem roku 2018 upadlo do chaosu když byl zatčen nejvyšší představitel a tvůrce této aliance Carlos Ghosn na základě obvinění ze zneužití firemních prostředků. Carlos Ghosn, který obvinění popírá, je po útěku z Japonska v exilu v Libanonu.
 
Pro Nissan představuje komplikaci rovněž nejistota, zda se pro jeho elektromobil Leaf, vyráběný v anglickém Sunderlandu, prokáže dostatečný počet dílů vyráběných ve Velké Británii a EU aby se mohl zařadit mezi vozy, které bude možné do EU vyvážet bez cla.