nissan představí elektrický městský automobil | Aktuality | autoweek.cz

Nissan představí elektrický městský automobil

Nissan představí elektrický městský automobil

02.10.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nissan zveřejnil podrobnosti o konceptu plně elektricky poháněného, autonomně parkujícího městského automobilu IMk, který představí nejnovější technologie elektrifikace a autonomní jízdy.
Nissan už brzy na autosalonu v Tokiu, který začíná 23. října, představí koncepční vůz IMk. Název pochází z řady koncepčních vozidel inteligentní mobility Nissanu, přičemž „k“ je připomínkou třídy takzvaných kei cars, v Japonsku velmi populárních miniautomobilů. Inteligentní mobilita, což je to IM názvu, je marketingový termín Nissanu, který zahrnuje strategii podpory elektrifikace, autonomního řízení a konektivity.
 
Vnější podoba IMk odráží podobu krabicovitého vysokého současného minivozu Nissan Dayz. Nissan ale uvedl, že IMk byl postaven na nové specializované platformě pro elektricky poháněná vozidla.
 
Interiér připomíná salonek - směřuje k relaxaci pro jízdu i řízení. Kromě tlačítka Start a řadiče je tenká řídicí deska IMk zbavena všech fyzických ovládacích prvků. Po stránce konektivity se řidiči mohou k IMk připojit pomocí smartphonu aby ověřili svou totožnost, automaticky použili osobní nastavení, například polohu sedadla, osvětlení interiéru a ovládání klimatizace, a naplánovali si dojíždění.
 
IMk představuje nejnovější technologie podpory řidičů ProPilot společnosti Nissan. Funkce ProPilot Remote Park s podporou smartphonu umožňuje automatické parkování a může automaticky vyhledat parkovací místo poté, co řidič a cestující vystoupí. Klepnutím na tlačítko se vůz přiblíží, aby vás později vyzvedl.
 
 „Je to luxusní malý elektromobil s nejmodernější technikou, který, jak doufáme, získá hodně zákazníků,“ řekl výkonný ředitel Nissanu Satoru Tai.
 
Nissan chce, aby vozidla s plně elektrickým nebo kombinací elektrického pohonu s generátorem poháněným zážehovým motorem Nissan ePower představovala do března 2023 30 % jeho celosvětového prodeje. Nissan pracuje na nové platformě pro elektricky poháněná vozidla. Do fiskálního roku končícího 31. březnem 2023 uvede na trh osm nových elektrifikovaných vozidel s cílem dosáhnout jejich roční prodej 1 milionu kusů.
 
  • Nissan představí elektrický městský automobil
  • Nissan představí elektrický městský automobil
  • Nissan představí elektrický městský automobil
  • Nissan představí elektrický městský automobil
  • Nissan představí elektrický městský automobil