nissan resonance naznačuje příští murano | Aktuality | autoweek.cz

Nissan Resonance naznačuje příští Murano

Nissan Resonance naznačuje příští Murano

21.01.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Koncept Nissan Resonance, představený na detroitském autosalonu, nabízí pohled na budoucí designové směřování automobilky v oblasti crossoverů. Předznamenává především podobu příští generace modelu Murano, ale také nových pohonných jednotek.

 

Resonance s pohonem všech kol má hybridní pohonnou jednotku zahrnující zážehový motor o malém objemu a elektromotor. Energii dodává lithio-ionová baterie, zatímco převodovka CVT má na starosti přenos točivého momentu na kola.

Koncept, na jehož vznik dohlížel tým z Japonska vedený Shirem Nakamurou, byl navržen především ve studiu Nissan Design America v San Diegu. Záměrem je opětovně zajistit čelní pozici Nissanu mezi crossovery a SUV, ačkoli by se mohlo zdát, že o svou vedoucí pozici, kterou si získala modely jako Qashqai, Rogue, Murano a Juke, značka v tomto oboru nemůže na severoamerickém trhu nikdy přijít.

Nový vzhled ve stylu označovaném jako V-Motion je patrný při čelním pohledu. Přední světlomety jsou nyní součástí nové masky chladiče ve tvaru V. Návrháři zdůrazňují, že tuto úpravu nechápali jako grafický prvek, ale spíše jako něco, co z hlediska objemu charakterizuje zbývající část vozu. Je zde leštěná hliníková část, spodní síťovaný prvek a horní sada tyček ve tvaru U, překrytých průhledným plastem, na němž je uchycen ovál s logem Nissanu. Směrem dozadu se ústřední částí vozu stává boční linie. Zadní světlomety ve tvaru bumerangu se stáčí zpět do boční linie a podél spodní části. Dalšími charakteristickými prvky budoucího SUV Nissanu bude rovněž "plovoucí" střecha a zvednutá záď. Díky profilu střechy a dynamickému seskupení předních světlometů Resonance působí daleko atletičtějším vzhledem než současná tuponosá generace.

Nissan si pohrál i s materiály. Jedno z klíčových témat je vrstvení, které se u současných vozů často objevuje. Designový tým Nissanu se však originálně snaží vyjádřit prostřednictvím konceptu Resonance styl použitím uhlíkových vláken se zlatým dekorem u řady povrchových částí spodního dílu karoserie a podběhů kol.

Uvnitř vozu návrháři propracovali kokpit se zaměřením na vyjádření toho, jak by "v budoucnosti mohlo vypadat cestování do vesmíru v první třídě". V interiéru je patrná typická architektura Nissanu zdůrazněná bílou a hnědou kůží a šedým dřevěným dýhováním. I zde je tématem vrstvení. Jedná se o supertenkou dřevěnou dýhu, která je upevněna na sekci dveří tak, že jí lze osvětlit zezadu, aby zářila za šera. Zajímavé je i rozhraní rozvíjející témata použitá už u konceptů S-flow a TeRRA. Za povšimnutí stojí i využití hologramů poskytujících důležité informace.

Celkově vůz působí tak, že má hodně co nabídnout. Je zde mnoho zajímavých designových prvků a spousta inovativních nápadů. Po dalších úpravách v něm má Nissan zajímavý základ pro příští generaci své řady SUV.

Nissan již potvrdil, že následník na trůnu velkých crossoverů se bude poprvé vyrábět v Mississippi. 

  • Nissan Resonance naznačuje příští Murano
  • Nissan Resonance naznačuje příští Murano
  • Nissan Resonance naznačuje příští Murano
  • Nissan Resonance naznačuje příští Murano
  • Nissan Resonance naznačuje příští Murano
  • Nissan Resonance naznačuje příští Murano
  • Nissan Resonance naznačuje příští Murano
  • Nissan Resonance naznačuje příští Murano