nissan s novou řadou malých vozů | Aktuality | autoweek.cz

Nissan s novou řadou malých vozů

Nissan s novou řadou malých vozů

10.10.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Zcela nově koncipovaný model Note završuje komplexní nabídku nových malých vozů značky Nissan vytvářejících originální, vzájemně se doplňující trojici.

Značka Nissan je na velkém vzestupu. Během posledních pěti let vzrostl její prodej ze 3,41 na 4,90 milionu aut, což znamenalo zvýšení globálního podílu na trhu z 5,5 na 6,2 %. Růst prodeje přináší vyšší příjmy a díky tomu i více peněz na vývoj nových modelů i nových technických řešení. Velkou výhodou Nissanu je navíc spolupráce s aliančním partnerem Renaultem, která umožňuje použití společných motorů, komponent i techniky.

V Evropě včetně Ruska jsou 4 z 5 prodaných aut vyrobeny ve třech evropských závodech (v Anglii, Španělsku a Rusku).

Pro Nissan je důležitá vysoká míra loajality zákazníků, která dosahuje 42 % zákazníků pořizujících si opět vůz této značky. Díky velkému množství dodávaných užitkových vozidel je Nissan v Evropě nejprodávanější asijskou značkou u fleetových zákazníků s podílem na trhu 3,33 %.

Cílem je stát se celkově nejprodávanější asijskou značkou v Evropě s podílem na trhu 5,3 % do roku 2015. Pro splnění tohoto cíle chce Nissan uvádět na trh zcela nové vozy, zvýšit loajalitu zákazníků, zvýšit prodej fleetovým zákazníkům a pracovat na rozvoji trhu především zvyšováním počtu prodejců.

Důležitou roli v této snaze bude hrát posílení postavení značky v nejdůležitějších segmentech evropského trhu, tedy mezi malými a kompaktními vozy. Naopak se s výjimkou Ruska nepočítá s návratem mezi tradiční vozy střední třídy, protože Nissan nevidí v tomto segmentu šanci na dosažení potřebné návratnosti investic.

Mezi kompaktní vozy přijde od nového roku nová generace bestselleru značky Qashqai a koncem roku 2014 se představí zcela nový hatchback, který zaplní velkou mezeru v nabídce značky.

Nissan nově nabízí nejkomplexnější řadu malých vozů na trhu. Řada, kterou představují zcela nový Note, nová Micra a crossover Juke, kombinuje odvážný design se špičkovou technikou a inovacemi. Modelová řada malých vozů Nissan plní nejrůznější požadavky segmentu malých vozů.

Micra má už více než 30letou historií. Dosud se tohoto klasického malého auta prodalo více než 6 milionů kusů. Zůstává jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších modelů Nissan na světě (prodává se i pod jménem March). Micra je typickým městským autem orientovaným především na ženy.

Micra prošla rozsáhlou modernizací, takže ji Nissan označuje jako nový vůz (ale nikoliv jako novou generaci). Dostala odvážnější design přední i zadní části karoserie (50 % dílů karoserie bylo změněno) a kompletně se změnil interiér. Nabízí se pro ni nejnovější navigační a komunikační systém Nissan Connect.

Nová Micra je v prodeji od září 2013. Do Evropy se dováží z Indie, kde se vyrábí v Chennai v závodě Renaultu.

Základním modelem této řady je zcela nový Note. Note už není MPV, ale velmi prostorným hatchbackem, který by měl značce přinést zcela nové zákazníky a stát se zajímavým i jako doplněk pro fleetovou klientelu. U Nissanu věří, že se s novou generací jeho prodej podaří v Evropě zdvojnásobit. Odcházejícího modelu se za osm let prodalo 472 000 kusů (po celém světě to od roku 2005 bylo 940 000 kusů).

Tento model, který byl navržen pro evropský trh a v Evropě se také vyrábí, přináší originální design, nejmodernější techniku, nadprůměrnou praktičnost a prostornost, a to vše ve vynikajícím poměru hodnoty a ceny.

Nissan Note se chce postavit nejprodávanějším modelům segmentu malých aut, jako jsou především Ford Fiesta, Opel Corsa, Toyota Yaris a Volkswagen Polo. Konkurovat jim nechce nízkou cenou, ale špičkovou technickou úrovní a nadprůměrnou prostorností. Zaměřovat se bude na muže i ženy hledající velké užitné parametry, prostor, pohodlí a bezpečí.

Note používá platformu Nissan V jako Micra. Jako první v tomto segmentu přináší několik zcela nových luxusních prvků. Především to je bezpečnostní systém Nissan Safety Shield, zajišťující pro řidiče komplexní ochranu a asistenci. Propojuje tři bezpečnostní systémy s pokročilým panoramatickým kamerovým systémem, který při parkování zprostředkovává 360° pohled z ptačí perspektivy.

Nový Note se pro evropské trhy vyrábí v anglickém závodu Nissan v Sunderlandu (vyrábí se i v japonském závodě v Kjúšú). Prodej nového Nissanu Note byl zahájen v říjnu. 

Crossover Juke konkuruje premiovým modelům použitím špičkové techniky v kombinaci s odvážným designem.

Juke by si i do budoucna měl uchovat současnou vysokou úroveň prodeje. Juke se stále prodává lépe, než jeho potenciální konkurenti, mezi něž Nissan řadí Citroen DS3, Audi A1, Mini nebo Alfu Romeo MiTo. Pro posílení jeho postavení jsou uváděny nové atraktivní verze. Na trh už byla uvedena špičková vysocevýkonná verze Nismo, připravuje se speciální výbava N-Tec a zcela nový, speciálně pro Juke vyvinutý motor 1,5 dCi.

  • Nissan s novou řadou malých vozů
  • Nissan s novou řadou malých vozů
  • Nissan s novou řadou malých vozů
  • Nissan s novou řadou malých vozů