car2go se blíží milionu uživatelů | Trendy | autoweek.cz

Car2Go se blíží milionu uživatelů

Car2Go se blíží milionu uživatelů

19.11.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Pobočka Daimleru pro sdílení automobilů neboli car sharing Car2Go bude mít do konce roku více než milion uživatelů. V současnosti už má 900 000 uživatelů z 29 zemí v Evropě a Severní Americe.

Globální vozový park projektu sdílení vozidel Car2Go tvoří 12 000 mikroautomobilů SmartForTwo. Z tohoto počtu je 1200 vozů s plně elektrickým pohonem a uživatelé si je mohou vyzvednout a zaparkovat kdekoli ve stanovené městské oblasti.

 

Daimler chce Car2Go nabízet i v Číně v rámci plánu na rozšíření této služby o více než 70 % do 50 měst do konce 2016. Nebyl zveřejněn žádný časový rámec, ale společnost jedná s jednotlivými městy. V případě úspěšného jednání bude Daimler připraven provozovat flotilu elektromobilů Smart s akumulátory.

 

Pilotní program byl zahájen v Ulmu, na jihu Německa, koncem roku 2008. Pravidelný provoz byl v městě zahájen v roce 2010. Pobočky Car2Go údajně již v některých městech začínají dosahovat zisku. Car2Go nabízí elektromobily ForTwo i třem novým evropským městům včetně Amsterodamu.

 

Ne vše se ale projektu daří. V tomto roce se společnost Daimler s nabídkou Car2Go stáhla z Velké Británie poté, co od roku 2012 působila v Londýně a od roku 2013 v Birminghamu. Konkrétní problémy, kterým zde projekt čelil, byly významnější, než u Daimleru očekávali. Na vině byl jak silný vlastnický vztah Britů k automobilům, tak i neochota ze strany místních úřadů.

 

Konkurenční společnost DriveNow, provozovaná společnostmi BMW a Sixt, uvedla, že zisková je ve městech, v nichž působí více než rok, ale jinak je provoz ztrátový. Její vozový park zahrnuje modely jako Mini, kompaktní hatchback BMW řady 1 a kompaktní SUV BMW  X1. Během pěti let chce společnost zvýšit počet měst, v nichž působí, na 25. Počet uživatelů služby DriveNow v srpnu dosáhl 300 000.