průzkum ing češi a udržitelná doprava | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Průzkum ING Češi a udržitelná doprava

Průzkum ING Češi a udržitelná doprava

18.02.2021 | | Tiskové zprávy

Necelá polovina Čechů se snaží způsobem svého života co nejméně zatěžovat přírodu. Podepíše se tento trend i na českém vozovém parku?
Čtyři z pěti Čechů se zajímají o to, jak svým chováním ovlivňují životní prostředí. Někteří proto zvažují například i výhradně používat veřejnou dopravu nebo vyměnit automobil za jeho ekologickou alternativu. Ukázal to průzkum banky ING.
 
Provoz na silnicích či registraci nových vozů za právě uplynulý rok silně ovlivnila pandemie koronaviru. Data Svazu dovozců automobilů uvádí u osobních automobilů meziroční pokles o necelých 22,67 %. Český statistický úřad v listopadu zároveň informoval o téměř 11% meziročním snížení tržeb za pohonné hmoty.  Závěr roku naopak přinesl meziroční nárůst v kategorii elektromobilů s akumulátory.
 
Podle dat průzkumu banky ING desetina Čechů zvažuje, že by se vzdali svého auta a používali veřejnou dopravu. Celkem 45 % dotázaných tak již učinilo, stejné procento se ale svého plechového miláčka vzdát nechce. Zatím se také zdržují i přechodu na elektrické varianty aut. Elektromobilem či hybridem jezdí totiž jen necelá 2 % dotázaných. Dalších 13 % dotázaných o tom však začíná uvažovat.
 
„Udržitelné chování se stává běžnou součástí našeho života. Jen něco přes 5 % Čechů v průzkumu ING uvedlo, že je to vůbec nezajímá a neřeší to. Nejde jen o přesvědčení, pro které je potřeba něco obětovat, téměř dvě třetiny (62 %) Čechů věří, že odpovědné chování může ušetřit jejich domácnosti peníze,“ vysvětluje ředitel korporátního bankovnictví ING Česká republika Erik Fortgens.
 
S ohledem na odpovědnost a udržitelnost sdílí věci necelá třetina Čechů a více než 19 % o tom uvažuje. Je tak otázkou, zdali si do budoucna osvojí i vzrůstající počet služeb carsharingu. Podle firmy Frost and Sullivan se nejen kvůli koronaviru zvýšil počet pronajímaných a sdílených aut ve světě na téměř 17 milionů. V příštích pěti letech se podle nich má toto číslo ještě zdvojnásobit.
 
Průzkum ING zaměřený na odpovědné a udržitelné chování proběhl v listopadu 2020 mezi 1000 respondenty.