automobil budoucnosti - ng connected car | Trendy | autoweek.cz

Automobil budoucnosti - ng Connected Car

Automobil budoucnosti - ng Connected Car

09.03.2010 | | Trendy

Neobyčejná Toyota Prius vybavená palubním multimediálním systémem s LTE konektivitou připomíná velící můstek hvězdné lodi.

Odborníci ze společností Alcatel-Lucent, Toyota a QNX Software Systems dali hlavy dohromady a vytvořili převratný vůz. V německém Stuttgartu vznikla Toyota Prius, která navenek sice vypadá zcela běžně, ale uvnitř by ji ani lidé z Toyoty nepoznali. Automobil nese název ng Connected Car a je vybaven palubním multimediálním systémem s LTE konektivitou.

Koncept ng Connected Car vytvořilo šest firem, které jej připravily v rámci strategické iniciativy ng Connect. Vedle již zmíněných Toyoty, QNX Software Systems, předního německého dodavatele automobilových součástek a software pro automobily společnosti Alcatel-Lucent, která dala vzniknout samotné iniciativě ng Connect a má na starosti datovou konektivitu k sítím LTE, UMTS, EDGE a GPRS, se na projektu podílí také softwareoví partneři Atlantic Records poskytuje automobilu hudební obsah, Chumby má na starosti zábavu, včetně sociálních sítí, videí, zpravodajství apod. a Kabillion se stará o služby Video on Demand a hry pro děti.

Palubní systém v ng Connected Car disponuje celkem čtyřmi displeji. První je určena pro řidiče a je nainstalována na místě původní přístrojové desky. Další dva jsou určeny zejména pro děti a jsou v opěradlech předních sedaček. Třetí displej pro rodiče je instalován nad přihrádkou před spolujezdcem a nabízí unikátní funkci zobrazení toho, co se děje na zadních dvou obrazovkách. Rodič - spolujezdec tak může kontrolovat, na jakých webových stránkách děti vzadu surfují anebo na jaká videa se právě koukají. K jednotlivým displejům, vyjma u řidiče, je možné bezdrátově připojit sluchátka Bluetooth, což je výhodné například když každý chce na svém displeji sledovat jiný film. Cestující mají na výběr ze šesti funkcí - komunikace, zábava, hry, internet, navigace a informace o vozidle.

Komunikace

Komunikace slouží pro telefonování, posílání a příjem SMS a MMS a pro videotelefonování a konference. V automobilu je u prostředního zrcátka vestavěná kamera a další může být bezdrátově připojena k palubnímu systému. Při cestě tak můžete například zprostředkovat to, co vidíte, i svým přátelům. Komunikace má i modul pro vzdálené ovládání funkcí inteligentní domácnosti. Před příjezdem domů si tak můžete z auta třeba zapnout topení.

Zábava

V sekci zábava najdete vše potřebné pro zabavení dětí i dospělých na cesty - přístup k IPTV, službám Video on Demand nebo obchod s hudbou. Díky LTE není problém na každé z obrazovek sledovat jiný film nebo TV stanici. K dispozici je i obousměrný přístup k vlastní domácí videotéce. Začaly se třeba děti těsně před odjezdem dívat na pohádku? Nevadí, doma zapnete nahrávání a v autě jim tuto nahrávku pustíte. Totéž funguje i obráceně - v autě můžete nastavovat nahrávání pořadů, které si budete moct pustit, až dorazíte domů. To je možné díky IPTV službě, která je dostupná jak přes domácí připojení k internetu, tak přes LTE.

Hry

Hry instalované v palubním systému zabaví děti na dlouhých cestách. Hrát je mohou buď samostatně, se spolucestujícími v autě nebo po internetu.

Internet

Internet a e-mail je dnes v dražších autech standardní funkcí. Ng Connected Car však nabízí také vysokorychlostní přístup k YouTube a sociálním sítím. Lze tak poslat na Facebook fotografii z palubní webkamery.

Navigace

Nechybí samozřejmě ani satelitní navigace. Ta je přímo propojena s komunikačním modulem, takže umožňuje získávat aktuální data o dopravě, počasí, akčních nabídkách obchodů ve vašem okolí apod. U vybraného bodu zájmu se můžete podívat na internetové stránky, video na YouTube nebo tam třeba rovnou zavolat.

Informace o vozidle

Revoluční novinkou jsou informace o vozidle. Inženýři z QNX Software Systems Prius vybavili řadou dodatečných snímačů. Téměř libovolnou část auta si lze na obrazovce podrobně prohlédnout, a to včetně informací o objemu a teplotě jednotlivých provozních kapalin, o aktuálním záběru jednotlivých kol, o povaze vozovky apod. Všechny tyto informace navíc umí ng Connected Car prostřednictvím LTE modulu poslat do servisu, který může provádět diagnostiku auta i na dálku. Automobil je připraven i na aktualizaci řídicí jednotky na dálku. S ng Connected Car tak musíte do servisu jen na výměny kapalin a mechanických součástí.

Ng Connected Car je zatím pouze konceptem, který existuje jen ve třech exemplářích. Díky rozvoji technologie LTE, silným partnerům a velkému množství již hotových aplikací má velkou šanci dostat se do sériové produkce, a to nejen v automobilech značky Toyota.

 • Automobil budoucnosti - ng Connected Car
 • Automobil budoucnosti - ng Connected Car
 • Automobil budoucnosti - ng Connected Car
 • Automobil budoucnosti - ng Connected Car
 • Automobil budoucnosti - ng Connected Car
 • Automobil budoucnosti - ng Connected Car
 • Automobil budoucnosti - ng Connected Car