nová fabia bude větší a bezpečnější | Aktuality | autoweek.cz

Nová Fabia bude větší a bezpečnější

Nová Fabia bude větší a bezpečnější

25.02.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto představuje čtvrtou generaci modelu Fabia - zatím v maskované podobě z testovacích jízd kolem Zell am See. Poprvé je postavená na platformě MQB A0. Díky tomu bude vybavená moderními asistenčními systémy známými z modelů vyšší třídy.
Oficiální představení čtvrté generace Škody Fabia by se mělo uskutečnit v květnu v Praze. Poprvé je v její konstrukci využita modulární koncernová platforma MQB A0, kterou používá ji mj. Škoda Scala nebo Volkswagen Polo. Čtvrtá generace vozu Škoda Fabia slibuje výrazný vzhled, větší vnitřní prostor i vyšší úroveň bezpečnosti díky moderním asistenčním systémům moderní infotainment.
 
Od své premiéry v roce 1999, kdy vystřídala modelovou řadu Favorit/Felicia, představuje modelová řada Fabia základní hodnoty značky Škoda s vysokou úrovní aktivní a pasivní bezpečnosti, prostorným interiérem a špičkovým poměrem ceny a užitné hodnoty. Jedná se o druhou nejdéle vyráběnou modelovou řadu značky Škoda, a je tedy její významnou tváří.
 
Příď nové generace zdobí ostře řezané přední světlomety zasahující do masky chladiče. Již základní verze využívá LED technologii, za příplatek budou k dispozici také full LED přední světlomety. Full LED technologie bude k dispozici také pro zadní světla, která zdobí krystalické prvky typické pro modely značky Škoda.
 
V nově komponovaném interiéru je symetrická přístrojová deska se samostatně stojícím centrálním displejem. Fabia také poprvé nabídne virtuální kokpit.
 
Platforma MQB A0 kromě použití nové špičkové techniky umožnila také změnu proporcí a zvětšení rozměrů - délka je 4107 mm (nyní 3992 mm) při rozvoru náprav 2564 mm (nyní 2470 mm), rozchod kol 1525/1505 mm (nyní 1463/1457 mm) a objem zavazadlového prostoru 380 l/1190 l (nyní 330/1180 l). Nádrž paliva má objem 40 l, na přání bude dostupný objem 50 l.
 
Motory budou na výběr jen zážehové - dva nepřeplňované tříválce 1,0 MPI a tři motory TSI s přímým vstřikováním paliva. Rozsah výkonů je od 48 kW do 110 kW. Kromě tříválců Fabia nabídne i novou vrcholnou motorizaci v podobě čtyřválce 1,5 TSI o výkonu 110 kW (150 k), který bude standardně vybaven sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Zajímavé je, že Škoda Auto zatím u Fabie nezmiňuje ani mild-hybridní verzi.
 
V porovnání s předchozí generací se snížil součinitel odporu vzduchu z CX 0,32 na 0,28, tedy nejlepší hodnotu v kategorii malých vozů. Zlepšení aerodynamických vlastností bylo dosaženo pomocí velmi přesných simulací metodou počítačového modelování dynamiky tekutin CFD (Computational Fluid Dynamics). K mnoha inovativních prvků patří aktivní žaluzie chladiče umístěné ve spodním otvoru pro přívod chladicího vzduchu na předním nárazníku.
 
Také nová Fabia nabídne mnoho chytrých řešení - prvků Simply Clever, kterých nabízí celkem 43. Některé z nich byly převzaty i z větších modelů značky Škoda. Nové Simply Clever prvky modelu Fabia:
- sklopné opěradlo sedadla spolujezdce
- dvě odkládací kapsy na mobilní telefony na zadní straně opěradel předních sedadel
- multifunkční kapsa
- USB-C konektor ve vnitřním zpětném zrcátku
- skládací pružná odkládací schránka v zavazadlovém prostoru
- zadní čtecí lampička ovládaná z předních sedadel
- držák karet a tužek v odkládací schránce před řadicí pákou
- dva háčky pro příchytná oka systému TopTether v zavazadlovém prostoru
- odnímatelný držák nápojů
- držák karet a mincí ve víku odkládací schránky před spolujezdcem
- odkládací schránka umístěná v tunelu před zadními sedadly, včetně držáku nápojů.
- odnímatelná sluneční clona pro panoramatickou střechu
- ochranný kryt nákladové hrany

  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější
  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější
  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější
  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější
  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější
  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější
  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější
  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější
  • Nová Fabia bude větší a bezpečnější