nová generace fordu galaxy | Aktuality | autoweek.cz

Nová generace Fordu Galaxy

Nová generace Fordu Galaxy

16.04.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nový velkoprostorový Ford Galaxy umožňuje pohodlné cestování sedmi lidem. Jako první ve své třídě nabízí sklápění i vyklápění sedadel ve třetí řadě stiskem tlačítka. Nové luxusní MPV Ford Galaxy umožňuje přizpůsobit konfiguraci vnitřního prostoru aktuálním potřebám ještě snadněji než dosud.
Ford Galaxy se spolu s modely S-Max a Mondeo po uzavření továrny v belgickém Genku nové vyrábí ve Valencii. Model Galaxy odcházející generace byl čtvrtým nejlépe prodávaným velkým minivanem v Evropě (pořadí roku 2014: Volkswagen Sharan 33 705, Ford S-Max 32 543, Seat Alhambra 22 790, Ford Galaxy 19 404).
 
Luxus a variabilita v interiéru
Sedadla ve druhé i třetí řadě se dají nezávisle posouvat a naklápět. Všech pět sedadel ve druhé a třetí řadě lze sklopit do podlahy stiskem tlačítka na ovládacím panelu v zavazadlovém prostoru a jako první ve své třídě umožňuje Galaxy sedadla tlačítkem také vyklopit zpět do vztyčené polohy. K využitelnosti vnitřního prostoru přispívá i prostorově úsporná konstrukce sedadel.

Přední multifunkční sedadla jsou s funkcí aktivní masáže prostřednictvím 11 masážních polštářků. Sedadla jsou seřiditelná v osmi směrech a mají vyhřívání i odvětrávání. Při otevření dveří se bočnice sedáku vyfouknou, aby usnadnily vystupování.

Namísto tradičního přístrojového štítu lze nový Galaxy na přání vybavit 10" digitálním displejem s  rychloměrem a otáčkoměrem analogového vzhledu. Nastavení displeje a 3D grafické efekty je možné upravit podle osobních preferencí. Jas displeje se automaticky přizpůsobuje okolnímu světlu.

Ford SYNC 2 s hlasovým ovládáním umožňuje ovládat telefon, audio, klimatizaci a navigaci intuitivními konverzačními pokyny. Součástí systému SYNC 2 je také funkce automatického tísňového volání, která v případě nehody spojí posádku vozu s dispečinkem záchranného systému a sdělí operátorovi nejdůležitější informace v jazyce země, v níž se vůz právě nachází.
 
Motory a podvozek
Pro zájemce o zážehové motory je připraven nový 1,5 EcoBoost o výkonu 118 kW nebo 2,0 EcoBoost 176 kW (240 k). Nový vznětový motor 2,0 TDCi Bi-Turbo se dvěma turbodmychadly dosahuje tato 154 kW (210 k) a 450 N.m. K dispozici je i zdokonalený vznětový 2,0 TDCi s jedním turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek. Dostupný je ve variantách 88 kW (120 k), 110 kW (150 k) a 132 kW (180 k).

Nová zadní náprava Integral Link s odlehčenými hliníkovými komponenty přináší výrazné zvýšení kultivovanosti a jízdního komfortu. Stejné řešení Ford použil i u nového Mondea a S-MAXu. Zadní náprava může být opatřena také systémem samočinného vyrovnávání světlé výšky bez ohledu na aktuální zatížení.
 
Asistenční a bezpečnostní systémy
Nový Ford Galaxy usnadňuje řízení prostřednictvím několika pokročilých systémů:
- inteligentní omezovač rychlosti sleduje dopravní značení a reguluje rychlost jízdy tak, aby řidič nepřekročil platný limit
- předkolizní asistent s funkcí ochrany chodců zaznamenává chodce ve vozovce nebo v její blízkosti a začne automaticky brzdit, pokud vyhodnotí riziko střetu jako bezprostřední a řidič nezareaguje na varování
- automaticky ovládaná dálková světla s ochranou proti oslnění upravují světlo tak, aby neomezovalo protijedoucí řidiče, přitom zachovávají maximální osvětlení v prostoru před vozem
- adaptivní řízení upravuje převod řízení v závislosti na rychlosti jízdy.
Další asistenční systémy, jimž může být nový Ford Galaxy vybaven, jsou hlídání mrtvého úhlu, rozpoznávání dopravních značek, upozornění na vyjetí z jízdního pruhu, systém udržování v jízdním pruhu, adaptivní tempomat a sledování bdělosti řidiče. Nový Ford Galaxy disponuje rovněž systémy usnadňujícími parkování.
  • Nová generace Fordu Galaxy
  • Nová generace Fordu Galaxy
  • Nová generace Fordu Galaxy
  • Nová generace Fordu Galaxy
  • Nová generace Fordu Galaxy