nová škoda kodiaq - první náčrty | Aktuality | autoweek.cz

Nová Škoda Kodiaq - první náčrty

Nová Škoda Kodiaq - první náčrty

15.06.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto zveřejnila první náčrty připravovaného velkého SUV Kodiaq, potvrzující jeho velkou podobu se studií VisionS. Působí robustně s výraznými trojrozměrnými liniemi. Elegantní interiér slibuje největší zavazadlový prostor ve své třídě, na přání i se sklopnou třetí řadou sedadel.
Škoda Kodiaq, která bude mít svou světovou premiéru v září na autosalonu v Paříži, vyniká působivou kombinací atraktivního designu a velkorysé nabídky prostoru. Na přání může být SUV vybaveno i dvěma dalšími sedadly ve třetí řadě.
 
Jak ukazují designové skicy, jsou všechny linie jasné, ostré a výrazně trojrozměrné. To novému SUV značky Škoda dodá nezaměnitelný vzhled. Zdobená přední maska, značně odlišná od elegantní jednoduchosti Octavie a Superbu, potvrzuje, že tento vůz bude mít velké ambice na čínském trhu. Robustní charakter velkého SUV značky Škoda zdůrazňují mohutné boky. Nízké, klínovitě tvarované světlomety obklopují širokou masku, dále rozvíjející známý tvar přítomný na všech vozech Škoda. Krystalická struktura světlometů odkazuje na tradici výroby českého křišťálu.
 
I záď zdůrazňuje sportovně-robustní charakter SUV. Právě zde najdeme několik detailních odlišností od konceptu VisionS, zatímco příď a boky modelu Kodiaq jsou prakticky identické s touto studií. Je výrazně plasticky tvarovaná. Zadní LED svítilny mají pro značku Škoda typický tvar písmene C. Mohutným dojmem vůz působí i při pohledu z boku. Dlouhý rozvor a krátké převisy napovídají, že interiér bude prostorný.
 
Podle tiskové zprávy mají být jasné, čistě navržené linie charakteristické i pro interiér, který vedle elegantního vzhledu zaujme i velkorysou nabídkou prostoru. I v interiér budou v souladu forma a funkce. Proto má působit bezpečným a robustním dojmem s elegantním charakterem. Pro interiér budou charakteristické výrazné vertikální prvky, jako například čtyři velké výdechy vzduchu. Velký displej dělí přístrojovou desku na dvě zóny - pro řidiče a spolujezdce. Přístrojová deska je trojrozměrně klenutá a rozdělená na dvě části.
 
Rozhovor s Jozefem Kabaněm
 
Jaký význam má design modelu Škoda Kodiaq pro značku?
„ Škoda Kodiaq je ve dvou aspektech průkopníkem naší značky. Vstupujeme do nového segmentu s naším prvním velkým SUV, větším než Yeti. A současně je Kodiaq prvním modelem s novým designovým jazykem SUV značky Škoda. Tento jazyk je velice výrazný, emocionální a nadčasový.
 
Čím je designový jazyk velkého SUV zvláštní?
„ Škoda Kodiaq je extrémně všestranný. Je mimořádně prostorný, při kompaktních vnějších rozměrech nabízí nejlepší „package“ ve své třídě. Kromě toho je také robustní a má vysokou průchodnost terénem. Přináší také maximum flexibility a funkčnosti. To jsme chtěli ukázat jak v designu exteriéru, tak v interiéru. U modelu Škoda Kodiaq je v souladu forma a funkce. Krystalický a výrazný vzhled navíc zvýrazňuje i výjimečný charakter a silné stránky modelu Škoda Kodiaq.“
 
Jak lze spojit design a funkčnost?
„Naší ambicí je zkombinovat maximum estetiky s maximální funkčností tak, abychom už nemluvili o rozdílných kritériích. Hledáme krásu v jednoduchosti, aniž bychom přitom vypouštěli ze zřetele funkci nebo ergonomii. Dobrý design zatraktivňuje funkčnost. Tato rovnováha funkčnosti a estetiky dělá z našeho modelu Škoda Kodiaq něco zvláštního.“
 
Jakou roli zde hraje umění výroby českého křišťálového skla?
„Každý detail našich modelů vypráví určitý příběh, v tom je emocionální síla naší značky. V případě krystalických prvků modelu Škoda Kodiaq jsme se nechali inspirovat tradičním uměním českých sklářů. Linie jsou jasné, precizní a ostré. Charakteristická je pro ně efektní hra světla a stínu na silně konturovaných plochách. Krystalickou strukturu najdete i v detailech, jako jsou světlomety nebo dekorační lišty.“
 
Je vidět, že jste věnovali velký důraz na detail, což se promítlo také do designu interiéru. Co považujete za nejzajímavější konstrukční prvek interiéru vozu Škoda Kodiaq?
„Široké, jasné linie exteriéru pokračují i v interiéru. A i zde klademe velký důraz na harmonii tvaru a funkce, na klid a jasnost. Podle mne musí automobil dokonale fungovat a přitom vyzařovat estetiku. Interiér má vzbuzovat důvěru a vyzařovat pohodu. Na základě této filozofie jsme vytvořili atmosféru, která je současně elegantní, komfortní a funkční.“
  • Nová Škoda Kodiaq - první náčrty
  • Nová Škoda Kodiaq - první náčrty
  • Nová Škoda Kodiaq - první náčrty
  • Nová Škoda Kodiaq - první náčrty
  • Nová Škoda Kodiaq - první náčrty