nová škoda octavia g-tec | Aktuality | autoweek.cz

Nová Škoda Octavia G-Tec

Nová Škoda Octavia G-Tec

29.06.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová Škoda Octavia G-Tec s motorem 1,5 TSI při provozu na zemní plyn produkuje o 25 % nižší emise CO2 než při jízdě na benzin. Dojezd na zemní plyn v režimu WLTP je až 500 km. Nová Octavia G-Tec bude uvedena na evropský trh na podzim letošního roku.
Nová Octavia G-Tec nabízí pohon na zemní plyn (CNG), který je šetrný k životnímu prostředí. Díky devítilitrové nádrži na benzin nemá Octavia G-Tec problém ani v oblastech s horší dostupností zemního plynu. Objem zavazadlového prostoru činí 455 l u verze liftback a 495 l u verze kombi.
 
Octavia G-Tec s motorem 1,5 TSI o výkonu 96 kW (130 k) nabízí pohon na zemní plyn. Díky velmi ekologickému spalování zemního plynu motor produkuje při provozu na zemní plyn přibližně o 25 % nižší emise CO2 než při provozu na benzin. Také produkuje mnohem méně oxidů dusíku (NOX) a žádné saze. Motor pracuje velice úsporně, mj. díky proměnnému časování sacích ventilů, které umožňuje chod v takzvaném Millerově spalovacím cyklu. Spotřeba činí 3,4 - 3,6 kg CNG/100 km při provozu na zemní plyn a 4,6 l/100 km v režimu na benzin.
 
Zemní plyn se uchovává ve třech nádržích, které jsou uloženy v podvozku a mají celkovou kapacitu 17,33 kg. Díky tomu má Octavia G-Tec při provozu na zemní plyn dojezd až 500 km v režimu WLTP. V kombinaci s nádrží na benzin o objemu 9 l se dojezd zvyšuje o dalších 190 km.
 
Přepínání mezi režimem na zemní plyn a režimem na benzin probíhá automaticky a bez zásahu řidiče. Vůz využívá provoz na benzin pouze v případě, kdy vůz startuje po doplnění zemního plynu, pokud venkovní teplota klesne pod -10 °C nebo pokud je zásoba zemního plynu natolik vyčerpána, že tlak v nádrži klesne pod 11 bar.
 
Při spalování přírodního zemního plynu Octavia G-Tec při provozu na zemní plyn produkuje o 25 % nižší emise CO2 než provedení na benzin. Úplné uhlíkové neutrality by bylo možné dosáhnout spalováním syntetického metanu, k jehož výrobě by byla použita pouze energie získaná z obnovitelných zdrojů. Tento výrobní postup je zatím ve fázi vývoje.

  • Nová Škoda Octavia G-Tec
  • Nová Škoda Octavia G-Tec
  • Nová Škoda Octavia G-Tec