nová škoda octavia - nový koncept interiéru | Aktuality | autoweek.cz

Nová Škoda Octavia - nový koncept interiéru

Nová Škoda Octavia - nový koncept interiéru

10.11.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jako striptýzová tanečnice Octavia čtvrté generace poodhalovala svá tajemství, včetně Full LED Matrix světlometů a nového konceptu interiéru.
Jen několik dní před světovou premiérou ukázala Škoda první detaily nové generace modelu Octavia. Čtvrtá generace poprvé nabídne Full-LED-matrixové světlomety s výraznou světelnou grafikou a nový koncept interiéru s nově uspořádanou přístrojovou deskou s několika úrovněmi, velkou centrální obrazovkou a dvouramenným volantem.
 
Nižší přední světlomety i zadní světla využívají moderní LED technologii. U Full LED Matrix světlometů se světelný kužel skládá z několika nezávisle ovládaných segmentů. Kamera s inteligentní technologií v čelním skle rozpozná vozidla jedoucí v protisměru i ve stejném směru, ale i osoby a objekty s reflexními prvky, a jednotlivé segmenty vypíná, aby nedošlo k oslnění. To umožňuje mít neustále rozsvícena dálková světla a významně tak zlepšit osvětlení prostoru před vozidlem, aniž by byli oslněni ostatní řidiči. Také krystalické zadní svítilny využívají technologii LED. Full LED zadní světla disponují animovanou funkcí Coming/Leaving Home. Navíc mají dynamická směrová světla, která se v modelu Octavia objevují poprvé.
 
Nově tvarovaná přístrojová deska je rozdělena do několika úrovní, které svými liniemi a barvami pod velkým a volně v prostoru stojícím centrálním displejem citují typické tvary masky chladiče vozů značky Škoda. Pocit prostornosti interiéru posiluje vizuální šířka přístrojové desky.
 
Displej nejnovější generace digitálního, individuálně konfigurovatelného virtuálního kokpitu má úhlopříčku 10“. Řidič může volit ze čtyř základních režimů zobrazení - Basic, Classic, Navigace a Asistenční systémy - a zobrazovaný obsah nastavovat ovládacími tlačítky multifunkčního volantu. Octavia je první model značky Škoda, který nabídne tzv. head-up displej.
 
Novinkou ve vozech značky Škoda je i dvouramenný volant s tlačítky a otočnými ovladači usnadňujícími ovládání jednotlivých funkcí. Multifunkční verze volantu nabízí ovládání 14 různých funkcí pomocí tlačítek a nových otočných ovladačů.
 
Na středovém panelu nahrazuje běžnou volicí páku automatické převodovky malý přepínač. Jeho prostřednictvím se řadí jednotlivé režimy převodovky DSG pomocí technologie shift-by-wire, tedy bez přímé mechanické vazby.
 
Displej infotaintmentu má úhlopříčku až 10″. Pomocí integrované spodní lišty v displeji lze ovládat klimatizaci a pomocí nové dotykové lišty pod displejem lze ovládat hlasitost a přibližovat mapu navigace. Propojení s infotainmentem umožňuje až 5 USB-C konektorů.
  • Nová Škoda Octavia - nový koncept interiéru
  • Nová Škoda Octavia - nový koncept interiéru