nová strategie aliance renault, nissan a mitsubishi | Aktuality | autoweek.cz

Nová strategie Aliance Renault, Nissan a Mitsubishi

Nová strategie Aliance Renault, Nissan a Mitsubishi

01.12.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hadi Zablit se stal generálním tajemníkem Aliance Renault, Nissan a Mitsubishi. Nově vytvořená pozice je součástí nové firemní strategie Aliance.
Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi uspořádala v Boulogne-Billancourt pravidelné zasedání operační rady, kterého se zúčastnili předseda operační rady Aliance a Renaultu Jean-Dominique Senard, nominovaný generální ředitel Nissan Motor Makoto Uchida, předseda Mitsubishi Motors Osamu Masuko, prozatímní generální ředitelka Renaultu Clotilde Delbosová, generální ředitel Mitsubishi Motors Takao Kato, nominovaný COO Nissan Motor Ashwani Gupta, zástupce generálního ředitele Renaultu Jose-Vicente de Los Mozos a zástupce generálního ředitele Renaultu Olivier Murguet.
 
Setkání se soustředilo na zlepšení efektivity Aliance. Všichni členové představenstva se dohodli na programech, které významně zvýší provozní efektivitu Aliance, na akčních plánech, směřujících k podpoře strategického plánu Aliance a zajištění provozního zisku každé ze společností.
 
Jako první krok se operační rada Aliance rozhodla jmenovat generálního tajemníka. Tento výkonný člen Aliance bude mít klíčovou roli při koordinaci a zajištění realizace významných projektů Aliance vedoucích ke zrychlení obchodní efektivity všech tří společností. Generální tajemník bude podřízen operační radě a generálním ředitelům Aliance. Nově vytvořená pozice je součástí nové firemní strategie pro reorganizaci těchto tří společností přijatá rok poté, co byl zatčen bývalý generální ředitel Aliance a Renaultu Carlos Ghosn.
 
Generálním tajemníkem Aliance Renault, Nissan a Mitsubishi se stal 49letý francouzsko-libanonský inženýr Hadi Zablit, který dosud řídil obchodní rozvoj Aliance. Hadi Zablit se narodil v roce 1970 v Libanonu a má dvojí občanství - libanonské a francouzské. Je držitelem bakalářského titulu v oboru strojírenství z Polytechniky, magisterského titulu v oboru strojního inženýrství z École des mines de Paris a magisterského titulu v oboru obchodní administrativa z INSEAD.
 
Svou kariéru v Renaultu zahájil v září 1994 jako inženýr výrobního procesu v divizi Powertrain a poté jako produktový manažer v oblasti prodeje a marketingu. V roce 2000 se odešel k Boston Consulting Group (BCG) jako konzultant. Byl vedoucím pro automobilový průmysl v Evropě. V lednu 2017 se vrátil do francouzské automobilky aby převzal roli generálního ředitele nově spouštěné divize Renault Digital. V březnu 2018 se stal Senior vicepresidentem Aliance pro rozvoj obchodních činností. Hadi Zablit je členem řídícího výboru Groupe Renault.
 
Cílem nové operační strategie je nový začátek spolupráce trojice členů Aliance poté, co mezi nimi nastaly rozbroje v důsledku zatčení dosavadního předsedy Aliance a generálního ředitele Renaultu Carlose Ghosna (65) vloni v listopadu kvůli obviněním z finančních machinací. Náhlé zatčení jednoho z nejuznávanějších vrcholných manažerů na světě na letišti v Tokiu vyvolalo velké rozbroje mezi vedeními Renaultu a Nissanu a způsobilo prakticky umrtvení veškeré do té doby velmi úspěšné spolupráce mezi třemi společnostmi. V důsledku toho se do velkých finančních problémů dostali i všichni tři členové Aliance.
 
Ghosn je i nadále držen v japonském vězení. V nedávných dnech mu byl poprvé po roce povolen kontakt s manželkou. Ghosn je viněn z nezákonného utajování části svých příjmů a zneužívání milionů dolarů z účtů Nissanu pro soukromé účely. Ghosn stále tvrdí, že je nevinný, ovšem právní experti považují jeho šance na osvobození za nepravděpodobné.