nové asistenční systémy vozu škoda octavia scout | Aktuality | autoweek.cz

Nové asistenční systémy vozu Škoda Octavia Scout

Nové asistenční systémy vozu Škoda Octavia Scout

10.04.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

O rozšířenou bezpečnost se v přepracovaném voze Škoda Octavia Scout starají nové asistenční systémy.
Front Assist včetně funkce nouzové brzdy City byl rozšířen o prediktivní ochranu chodců. Systém zvyšuje bezpečnost v městském provozu tím, že v rychlosti mezi 10 až 60 km/h vyvolá nouzové brzdění, když to vypadá, že nějaký chodec bude nebezpečně křižovat směr jízdy vozidla. Front Assist včetně funkce nouzové brzdy City a prediktivní ochrany chodců spolupracuje s asistenčním systémem Crew Protect Assist, který v případě hrozící nehody okamžitě zavře boční i střešní okna a automaticky přitáhne bezpečnostní pásy na předních sedadlech.
 
Nový systém Blind Spot Detect zajišťuje bezpečnost při přejíždění do vedlejšího jízdního pruhu. Díky dvěma radarovým senzorům na zádi dokáže Blind Spot Detect zachytit vozidla, která se rychle blíží zezadu, nebo se již nacházejí v mrtvém úhlu. Pokud se zezadu rychle blíží jiné vozidlo nebo se již nachází v mrtvém úhlu, rozsvítí se varovná LED kontrolka na příslušném vnějším zpětném zrcátku. Pokud dá řidič přesto znamení o změně směru jízdy, LED kontrolka několikrát za sebou zabliká.
 
Nový systém Rear Traffic Alert zajistí bezpečné couvání z příčných parkovacích míst nebo vjezdů. Velice brzy rozpozná vozidla blížící se v příčném směru a v případě ohrožení řidiče varuje – napřed opticky, poté akusticky, a pokud to je nutné i automatickým brzděním. Data do systému dodávají senzory systému Blind Spot Detect, které se nachází na zádi.
 
Praktickým pomocníkem pro jízdu s přívěsem je nový asistent Trailer Assist. Řidič nejprve otočným spínačem nastavení zpětných zrcátek určí úhel, ve kterém chce couvat. Poté opatrně přidává plyn. Systém natočí volant do požadovaného směru a najede s přívěsem do požadované mezery nebo na určené místo. Pokud je úhel při parkování s přívěsem příliš velký, rozsvítí se varovná kontrolka. V kritických situacích systém vůz i přívěs automaticky zabrzdí.
 
Při couvání a jízdě bez přívěsu je pomocí nový systém Manoeuvre Assist. Tento systém vůz automaticky zabrzdí, pokud za ním rozpozná překážku. Manoeuvre Assist i Trailer Assist fungují díky vylepšené funkci ultrazvukových parkovacích senzorů.
 
Ve voze Škoda Octavia Scout zůstaly další osvědčené asistenční systémy. Adaptivní tempomat ACC pomáhá řidiči udržovat při nastavené rychlosti požadovaný odstup od následovaných vozidel. Nově vyvinutý radarový senzor v masce chladiče pracuje při rychlostech do 210 km/h.
 
Lane Assist řidiče varuje před neúmyslným vybočením z jízdního pruhu a v případě potřeby lehce zasahuje do řízení. Driver Alert rozpozná pokles řidičovy pozornosti a v případě potřeby mu navrhne přestávku. Travel Assist s rozpoznáváním dopravních značek zobrazuje omezení rychlosti a další dopravní značky jako obrázky na multifunkčním displeji a navigačním infotainmentu. Parkovací asistent s vozem sám zajede do parkovacích míst. Řízení převezme i při vyjíždění z podélného parkovacího místa. Nabídku doplňuje asistent dálkových světel Auto Light Assist, který automaticky přepíná dálkové světlo na potkávací.