nové audi a1 sportback | Aktuality | autoweek.cz

Nové Audi A1 Sportback

Nové Audi A1 Sportback

22.06.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nové Audi A1 Sportback bude ve druhé generaci jen s pětidveřovou karoserií a bez turbodieselů. Sportovně laděný malý prémiový automobil hodně povyrostl, takže nabízí výrazně větší vnitřní prostor. Především je ale orientován na uživatele digitální techniky.
Značka Audi v roce 2010 představila zcela novou modelovou řadu A1. Úspěšný kompaktní model po osmi letech a prodaných 830 000 kusech  přichází ve své druhé generaci. Jejím základem je modulární platforma MQB A0 jako u Seatu Ibiza nebo Volkswagenu Polo. A1 Sportback výrazně povyrostl do délky na 403 cm i šířky 174 cm. Díky tomu se zvětšil i objem zavazadlového prostoru vzrostl na 335 l, se sklopenými opěradly zadních sedadel na objem 1090 l.
 
Jen zážehové motory
Na výběr jsou jen už dobře známé zážehové motory TFSI s rozsahem nejvyššího výkonu od 70 kW (95 k) do 147 kW (200 k). Základem nabídky je v Mladé Boleslavi vyvíjený tříválec 1,0 l, u vrcholných verzí se jedná o čtyřválce 1,5 l nebo 2,0 l. Všechny jsou přeplňované turbodmychadlem, mají přímé vstřikování paliva a filtr pevných částic. Pro všechny se nabízí přímo řazená převodovka nebo dvouspojková S tronic.
 
Podvozek se třemi nastaveními
Prostor pro cestující je v rámci nosné struktury tvořen díly z oceli tvářené za tepla včetně tvrzení. Ultravysokopevnostní oceli mají 27% podíl v konstrukci nosné struktury karoserie. Přední kola jsou zavěšena na vzpěrách typu McPherson se spodními trojúhelníkovými rameny a odpružena vinutými pružinami s teleskopickými plynovými tlumiči. Vzadu je kompaktní lehká náprava s vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou a integrovaným příčným zkrutným stabilizátorem. Audi pro nový model A1 Sportback nabízí tři různé konfigurace podvozku. Kromě základního je na přání k dispozici tužší sportovní a vrcholnou verzí je sportovní podvozek vybavený adaptivními tlumiči.
 
Vůz může být na přání vybaven systémem řízení jízdní dynamiky Audi drive select s výběrem mezi čtyřmi režimy - auto, dynamic, efficiency a individual. V základní konfiguraci má Audi drive select vliv na posilovač řízení a charakteristiku motoru. Se systémem řízení jízdní dynamiky jsou propojeny také prvky výbavy na přání - převodovka S tronic, adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a podvozek s adaptivními tlumiči.
 
Interiér s technikou pro mladé
Nové Audi A1 Sportback je již v základní verzi vybaveno plně digitálním panelem sdružených přístrojů s 10,25“ HD displejem a multifunkčním volantem. Na přání dodávaný Audi virtual cockpit poskytuje řidiči v jeho zorném poli rozsáhlé informace včetně služeb Audi connect. Sérově dodávaný systém MMI Radio se ovládá prostřednictvím multifunkčních tlačítek na volantu. Systém MMI Radio plus zahrnuje 8,8“ dotykový displej MMI se vzhledem černého panelu. Nejvyšší varianta MMI Navigation plus nabízí 10,1“ dotykový displej MMI.
 
MMI Navigation plus ve spojení s Audi connect nabízí funkce z vyšší třídy, například hybridní vedení trasy, které uskutečňuje výpočet trasy v cloudu a zohledňuje v něm kompletní stav dopravy. Se systémem MMI Navigation plus může zákazník využívat také internetové služby Audi connect.
 
Tři varianty interiéru advanced, design selection a S line nabízejí velké možnosti výběru barev a materiálů podle individuálního vkusu. Na přání dodávané osvětlení kontur a dekorační osvětlení nabízí světelné prvky LED ve 30 vybraných barvách.
 
Bezpečnost z vyšších tříd
Asistenční systémy modelu Audi A1 Sportback pocházejí z vyšší třídy. Součástí sériové výbavy je mj. Audi pre sense front. Radarový senzor rozpoznává kritické situace před vozem, způsobené jinými vozidly, přecházejícími chodci nebo cyklisty, a to i za špatné viditelnosti, například v mlze. Jakmile Audi pre sense front rozpozná hrozící kolizi, upozorní řidiče a pokud nereaguje začne automobil zpomalovat a až do úplného zastavení. V
 
Adaptivní tempomat pracuje na základě radarového snímání situace před vozidlem. Audi A1 Sportback s ním udržuje požadovanou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla. Je-li vůz vybaven převodovkou S tronic, pokrývá systém rozsah rychlostí od 0 do 200 km/h, s přímo řazenou převodovkou je funkční od 30 km/h. V popojíždějící koloně brzdí Audi A1 Sportback pomocí funkce Stop & Go (ve spojení s převodovkou S tronic) za vpředu jedoucím vozidlem až do úplného zastavení.
 
Prodej koncem roku
Zahájení prodeje nové generace je plánováno na listopad. Novinkou pro modelovou řadu A1 je modulární struktura výbavových linií, která umožňuje větší flexibilitu. Poprvé mohou zákazníci zcela libovolně vzájemně kombinovat jednotlivé výbavové linie pro exteriér a interiér.
 
Prémiová miniauta v EU 2017 2016 změna
1. Mini (všechny verze) 135 883 135 930 -0,0 %
2. Audi A1 84 076 96 798 -13,1 %
3. Lancia Ypsilon 60 660 67 077 -9,6 %
4. Alfa Romeo MiTo 11 374 12 964 -12,3 %
Segment celkem 291 996 312 778 -6,6 %
 

 
  • Nové Audi A1 Sportback
  • Nové Audi A1 Sportback
  • Nové Audi A1 Sportback
  • Nové Audi A1 Sportback
  • Nové Audi A1 Sportback