nové audi a8 v předprodeji | Aktuality | autoweek.cz

Nové Audi A8 v předprodeji

Nové Audi A8 v předprodeji

15.11.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Prodej luxusního sedanu Audi A8 byl v České republice zahájen. Ceny začínají od 2 449 900 Kč, dlouhá verze A8 L stojí od 2 585 900 Kč. Čtvrtá generace A8 je výjimečným vozem díky konstrukci podvozku, konceptem dotykového ovládání a elektrifikací všech variant.
Audi A8 čtvrté generace už je možné v České republice konfigurovat a objednávat. Standardní výbava pro český trh zahrnuje mimo jiné navigaci, LED světlomety, kožený interiér, automatickou převodovku, pohon všech kol quattro a prodlouženou čtyřletou záruku s nájezdem 120 000 km.
 
Nový koncept ovládání
Audi A8 přináší nový koncept ovládání. Ústředním prvkem jsou dva dotykové displeje, které téměř neviditelně splývají s leskle černou okolní plochou díky designu ve stylu „černého panelu“. Aktivuje-li řidič na těchto displejích prstem vybranou funkci, slyší a cítí kliknutí jako potvrzení výběru. Díky kombinaci akustické a haptické zpětné vazby i používání běžných dotykových gest, jako jsou například stírací pohyby, lze nový systém MMI touch response ovládat bezpečně, intuitivně a rychle.
 
Dva motory V6, tiptronic a quattro
Audi A8 vstupuje na český trh se dvěma přeplňovanými motory V6. Turbodiesel 3,0 TDI dosahuje nejvyšší výkon 210 kW (286 k) a maximální točivý moment 600 N.m. Audi A8 s tímto motorem zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,9 s. Kombinovaná spotřeba nafty je 5,6 l/100 km. Zážehový motor V6 3,0 TFSI s přímým vstřikováním benzinu a přeplňováním turbodmychadlem poskytuje nejvyšší výkon 250 kW (340 k) a maximální točivý moment 500 N.m. Audi A8 s ním zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,6 s, A8 L za 5,7 s. Kombinovaná spotřeba benzinu je mezi 7,8 a 7,5 l/100 km.
 
Oba motory jsou spojeny s osmistupňovou automatickou převodovkou tiptronic a pohonem všech kol quattro. Model A8 jako první použije nové označení motorizací a technologií: s motorem 3,0 TDI ponese označení A8 50 TDI quattro, verze s 3,0 TFSI bude značena Audi A8 55TFSI quattro.
 
Mildhybridní pohon díky síti 48 V
Oba motory spolupracují s řemenem poháněným generátorem BAS (Belt Alternator Starter) s funkcí spouštěče, který je srdcem hlavní elektrické sítě 48 V. Tato technika částečně hybridního pohonu MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) umožňuje setrvačnou jízdu s vypnutým motorem včetně jeho komfortního opětovného spuštění. Navíc disponuje rozšířenou funkcí start-stop a vysokým rekuperačním výkonem až 12 kW pro zpětné získávání kinetické energie při zpomalování. Tato opatření přispívají k dalšímu snížení spotřeby paliva v reálném provozu až o 0,7 l/100 km.
 
Asistenční systémy a krok k autonomní jízdě
A8 nabízí více než 40 asistenčních systémů. Jako první sériově vyráběný automobil na světě bylo nové Audi A8 vyvinuto speciálně pro jízdu s vysokou mírou automatizace. Funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot) zajistí řízení v popojíždějící dopravě při rychlosti jízdy až 60 km/h na dálnicích a hlavních tazích se stavebně oddělenými protisměrnými jízdními pruhy.
 
Od roku 2018 bude Audi postupně do sériové výroby uvádět autonomní jízdní funkce, například pro automatické zaparkování vozidla do volné mezery nebo garáže a pro automatickou jízdu v dopravní koloně. Jejich nabídka ale bude záviset na legislativě v příslušných zemích. Centrální řídicí jednotka pro asistenční systémy zFAS poprvé během autonomní jízdy nepřetržitě vypočítává obraz okolí z fúze dat získávaných od senzorů. Kromě radarových senzorů, přední kamery a ultrazvukových senzorů používá Audi za tím účelem, jako první výrobce automobilů vůbec, také laserový skener.
 
V ČR před koncem roku 2017
Standardní výbava pro český trh zahrnuje kožené čalounění, dotykovou navigaci MMI, LED světlomety, digitální přístrojový štít, adaptivní pneumatický podvozek, asistent jízdy v pruzích s nouzovým asistentem zastavení a další komfortní položky. Na přání pak lze například získat HD Matrix LED světlomety s Audi laserovým světlem a OLED zadními světly, komfortní dvousedadlové provedení zadních sedadel s masážní funkcí včetně chodidel, obrazovky zábavního systému pro zadní sedadla, prosklenou střechu a další luxusní prvky.
 
Nová generace A8 se vyrábí v závodě Audi v Neckarsulmu. První vozy dorazí do České republiky v závěru roku 2017. Ceny začínají od 2 449 900 Kč, u dlouhé verze A8 L od 2 585 900 Kč. Stejně jako ostatní modely bude i A8 dodáván s prodlouženou zárukou 4 roky/120 000 km.
 
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji
  • Nové Audi A8 v předprodeji