nové audi rs 5 sportback | Aktuality | autoweek.cz

Nové Audi RS 5 Sportback

Nové Audi RS 5 Sportback

05.04.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Audi Sport na autosalonu v New Yorku uvádí na trh pětidveřový sportovní model Audi RS 5 Sportback s motorem 2,9 TFSI V6 Biturbo s výkonem 331 kW (444 k) a točivým momentem 600 N.m.
Audi RS 5 Sportback má prodloužený rozvor, krátké převisy a dlouhou kapotu motoru. Prolisy ve stylu modelu quattro umocňují rozšířené podběhy kol. Na přídi jsou velké otvory pro přívod vzduchu s mřížkami se specifickou voštinovou strukturou RS a matně hliníkový spoiler s nápisem quattro. Na zádi je specifický difuzor RS, oválné koncovky výfukové soustavy RS a zvýrazněná odtoková hrana spoileru. RS 5 Sportback jezdí standardně na 19“ kolech, na přání jsou k dispozici 20“ kola.
 
Sportovní charakter pětidveřového kupé umocňují sportovní sedadla RS a dole zploštělý multifunkční sportovní volant RS. Na digitálním panelu přístrojů Audi virtual cockpit jsou speciální ukazatele RS.
 
Motor 2,9 TFSI V6 Biturbo má nejvyšší výkon 331 kW (444 k) a maximální točivý moment 600 N.m v rozsahu otáček od 1900 do 5000/min. Stejně jako u všech nových motorů Audi V6 a V8 jsou dvě turbodmychadla, vytvářející plnicí tlak až 0,15 MPa (1,5 bar), uložena mezi řadami válců. Hlavy válců mají výfukový trakt na vnitřní straně a sací soustavu na vnější straně. To umožňuje kompaktní konstrukci a krátké dráhy proudění plynů s minimálními ztrátami. K hospodárnosti přispívá spalovací proces Cyklus B.
 
Sportovně nastavená osmistupňová samočinná převodovka tiptronic pracuje s optimalizovanou rychlostí řazení. Stálý pohon všech kol quattro s mezinápravovým diferenciálem rozděluje točivý moment mezi nápravy v poměru 40:60. Tím je zaručena jak dynamická ovladatelnost s optimální trakcí. Jakmile dojde na jedné nápravě k prokluzu kol, je velká část točivého momentu okamžitě přenesena na druhou nápravu - až 85 % dopředu nebo až 70 % dozadu. Na přání se pro zadní nápravu dodává sportovní diferenciál.
 
Přední i zadní náprava jsou pětiprvkové konstrukce. RS 5 Sportback má sportovní podvozek RS s o 7 mm nižší světlou výšku než S5 Sportback. Audi Sport nabízí jako alternativu sportovní podvozek RS plus se systémem DRC (Dynamic Ride Control), brzdovou soustavu s keramickými kotouči a dynamické řízení se specifickým nastavením RS. Sériově dodávaný systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select umožňuje zvolit individuální, dynamičtější nebo komfortnější nastavení.
 
Audi RS 5 Sportback poskytuje prostor pěti osobám a zavazadlový prostor o objemu 480 l, při sklopených zadních sedadlech 1300 l. Audi RS 5 Sportback má hmotnost 1840 kg, zrychlí z 0 na 97 km/h za 3,9 s a může jet nejvyšší rychlostí 280 km/h.
 
Audi RS 5 Sportback se objeví u prodejců ve druhé polovině roku 2018 nejprve v USA a Kanadě. V České republice a EU zatím není tento model v prodeji.

  • Nové Audi RS 5 Sportback
  • Nové Audi RS 5 Sportback
  • Nové Audi RS 5 Sportback
  • Nové Audi RS 5 Sportback
  • Nové Audi RS 5 Sportback