bill ford varoval před nejistotou elektromobilů | Aktuality | autoweek.cz

Bill Ford varoval před nejistotou elektromobilů

Bill Ford varoval před nejistotou elektromobilů

09.03.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nejvyšší představitel Ford Motors William Ford na konferenci ECO:nomics upozornil, že mnohé automobilky sázejí na pohon elektromotory ačkoliv vůbec není jistá reakce kupujících, stejně jako není jasné, která z alternativních technologií bude nejvýhodnější.

Ford uvede elektrickou verzi Focusu na trh až v roce 2012. Přijde tedy dávno poté, co už General Motors uvedlo svůj Chevrolet Volt a Nissan začal prodávat plně elektrický Leaf.

Bill Ford se ale svým vystoupením na konferenci ECO:nomics, uspořádané novinami Wall Street Journal v kalifornské Santa Barbaře, pokusil ochladit nadšení nad elektrickým pohonem.

"Do elektřiny nyní směřují veškeré investice. Jenže stále nikdo neví, která z nových technologií se nakonec prosadí. Je to jen jedna z mnoha možností, které sledujeme. Jsme v měnícím se světě a musíme se měnit spolu s ním. I nadále investujeme do vodíku a stejně tak investujeme do biopaliv."

Ford upozornil i na to, že není ani jasné, zda elektrická síť se bude vyvíjet tak, aby dokázala zvládnout nápor, který přinese dobíjení elektromobilů. "Před příchodem Fordu T jezdila třetina aut v této zemi na elektřinu... není to žádná nová technika. Důvodem k jejich zániku byla potřeba je neustále dobíjet. A na tom se nic nezměnilo ani nyní," varuje Ford. "Vsadili jsme ve velkém rozsahu na elektřinu... ale myslím, že rychlost vývoje tomu neodpovídá," dodal.

"Namísto přípravy speciálního vozidla jsme zvolili cestu elektrifikace velkosériově vyráběného modelu, kterým je Focus. Je u něj možné použití pohonu plynem, dobíjecí hybrid i čistě elektrický pohon," dodal Ford. "Vývoj speciálního modelu , který by nezískal přízeň kupujících, by nás mohl postavit do pozice, že bychom jej jednou museli vyhodit, což by znamenalo zatraceně velké ztráty. Je to spirála, do níž se nikdy nechceme dostat," řekl Bill Ford s odvoláním na nedávné kritické období amerického automobilového průmyslu.

 

V průběhu konference ECO:nomics byl zveřejněn materiál, podle něhož polovina respondentů v nadcházejícím desetiletí plánuje koupi elektromobilu. Jenže i to svým způsobem potvrzuje Fordovu úvahu. Institut IBM nedávno zveřejnil studii odhalující velký rozpor v mínění týkajícího se vozidel s elektrickým pohonem mezi veřejností a vedoucími manažery automobilového průmyslu. Šéfové automobilového průmyslu jsou přesvědčeni o tom, že elektromobily se do roku 2020 stanou převažujícím způsobem dopravy. Podívejte se na přiložený graf, který ukazuje, jak zásadně se rozcházejí s názory motoristů v odpovědi na otázku proč by si koupili elektromobil.

 

  • Bill Ford varoval před nejistotou elektromobilů
  • Bill Ford varoval před nejistotou elektromobilů
  • Bill Ford varoval před nejistotou elektromobilů
  • Bill Ford varoval před nejistotou elektromobilů