nové letní osobní pneumatiky goodyear | Aktuality | autoweek.cz

Nové letní osobní pneumatiky Goodyear

Nové letní osobní pneumatiky Goodyear

22.03.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Goodyear představuje novou vysocevýkonnou pneumatiku EfficientGrip Performance a pneumatiku pro malé automobily a vozidla do městského provozu EfficientGrip Compact.

Společnost Goodyear uvádí na trh řadu pneumatik EfficientGrip Performance, která doplňuje nabídku letních pneumatik pro osobní vozidla. Goodyear EfficientGrip Performance přichází na trh s jedním z nejvyšších hodnocení na evropském štítku mezi pneumatikami, jež jsou běžně v prodeji - s hodnocením A v přilnavosti na mokru a B u valivého odporu. Také v hlučnosti dosahuje jedněch z nejnižších hodnot mezi dostupnými pneumatikami srovnatelných rozměrů.

Vysoké hodnocení vyžadovalo použití vyspělých technologií. Mezi ně patří technologie WearControl, jež zajišťuje rovnoměrné opotřebovávání, takže pneumatika nabízí optimalizovanou přilnavost na mokru a příznivý valivý odpor během celé své životnosti. Nízký valivý odpor vychází také ze složení směsi pneumatiky, které napomáhá snižovat teplotu bočnice a zmenšuje odpor mezi pneumatikou a vozovkou.

Pokročilá vrstva CoolCushion Layer se stará o teplotu pneumatiky a o její snižování na celém povrchu pneumatiky. Optimalizované uspořádání ramenních bloků a ultratenké ramenní drážky umožňují další snížení hlučnosti pneumatiky.        

Na dezénu byla použita technologie 3D bloků nazvanou ActiveBraking. Technologie zajišťuje vylepšený kontakt mezi vozovkou a bloky pneumatiky během brzdění, čímž zkracuje brzdnou dráhu. Použití souvislých obvodových žeber zvyšuje tuhost při zatáčení.

Nová pneumatika EfficientGrip Performance je dostupná ve 39 rozměrech, od 14" to 18".

 

Druhou novinkou Goodyearu je nová pneumatika speciálně navržená pro malé automobily a vozidla do městského provozu EfficientGrip Compact. U většiny rozměrů dosahuje novinka na evropském štítku hodnoty B v přilnavosti na mokru a hodnoty C ve valivém odporu.

Výborné brzdné vlastnosti na mokrých vozovkách zajišťují záběrové hrany s extra velkými lamelami. Lamely efektivně prořezávají vrstvu vody, čímž se pneumatika dostává rychleji do kontaktu se sušším povrchem. Extra velké lamely zůstávají déle otevřené na kontaktní ploše, aby efektivněji prořezávaly vrstvu vody.

Novou pneumatiku rovněž charakterizuje kulatější tvar kontury. Pokud se pneumatika valí po mokrém povrchu, hromadí se před ní voda. Kulatější kontura snižuje toto akumulování vody před pneumatikou, a snižuje tak riziko aquaplaningu. Nový tvar navíc zajistil zvětšenou kontaktní plochu stopy při brzdění. Dvojité široké drážky odvádějí vodu, zatímco středová část je stále v kontaktu s vozovkou. 

Optimalizací struktury nové pneumatiky prostřednictvím efektivnějších tvarů komponent byla snížena hmotnost pneumatiky.

Menší množství materiálu v pneumatice a optimalizované vlastnosti komponent vedou k menšímu vytváření tepla, tedy k nižšímu valivému odporu. Tuhý dezén běhounu omezuje deformaci pryžových komponent, čímž snižuje ztráty energie, zatímco široké ramenní bloky zvyšují kontaktní plochu při brzdění a poskytují vyšší příčnou tuhost vylepšující vlastnosti při zatáčení. Optimalizované rozložení tlaku zajišťuje rovnoměrnější opotřebovávání, což zaručuje vyšší kilometrový proběh. 

Goodyear EfficientGrip Compact je dostupná ve 26 rozměrech v rozmezí od 13" do 15".

  • Nové letní osobní pneumatiky Goodyear
  • Nové letní osobní pneumatiky Goodyear
  • Nové letní osobní pneumatiky Goodyear