nové malé suv hyundai bayon | Aktuality | autoweek.cz

Nové malé SUV Hyundai Bayon

Nové malé SUV Hyundai Bayon

03.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hyundai představil nový model pro segment, v němž už nabízí model Kona. Hyundai Bayon je speciálně určen pro evropské trhy.
Kromě velmi speciálního modelu Nexo s palivovými články Hyundai v Evropě nabízí tři SUV: Kona, Tucson a Santa Fe, což je méně než některé jiné značky. Nyní přichází nový člen rodiny Bayon určený pro evropské trhy v již hodně obsazeném segmentu městských SUV.
 
Hyundai již v tomto segmentu má model Kona, který má téměř přesně stejné rozměry. Podle představitelů značky Hyundai však zde nehrozí riziko kanibalizace, protože obě auta mají odlišný charakter. Kona je dobrodružná, nechává si pro sebe verzi N Line, elektrické a hybridní pohony a pohon všech kol. Bayon naproti tomu více hraje roli zvýšeného i20, i když Hyundai trvá na tom, že s ním nemá nic společného a jde o zcela samostatný model. S i20 však sdílí motory a některé karosářské a technické komponenty.
 
Hyundai uvádí, že se jedná o nejmenší SUV v jeho nabídce, ale Bayon je dlouhý 418 cm, takže je o 2 cm delší než původní Kona, ovšem o 2,5 cm kratší než Kona po modernizaci. Také rozvor náprav 258 cm je o 2 cm kratší než u Kony. Bayon ovšem má výhodu skutečně velkého zavazadlového prostoru s objemem 411 l oproti 374 l u Kony.
 
Bayon a Kona se zásadně odlišují použitou platformou - v případě Bayonu to je platforma GB jako mají model i20 nebo Kia Stonic, takže může nabídnout jen pohon předních kol.
 
Bayon nabízí několik zážehových motorů, ale žádný vznětový ani hybridní nebo elektrický pohon. To vše zůstane vyhrazeno pro model Kona. V nabídce je jen mildhybridní 48 V technika u motorů 1,0 T-GDi/74 kW (100 k) resp. 88 kW (120 k), přičemž verze  se 74 kW bude k dispozici i bez technologie MHEV. Základním motorem je nepřeplňovaný 1,2 MPi/62 kW (84 k). V nabídce převodovek je kromě šestirychlostní přímo řazené i dvouspojková automatická 7DCT a šestirychlostní inteligentní 6iMGT.
 
V interiéru najdeme 10,25“ digitální přístrojový panel a centrální dotykový displej také 10,25“ Audio Video Navigation (AVN), v základní výbavě ovšem je jen 8“ Display Audio. Bayon má standardně Full LED osvětlení a nabídne i řadu asistenčních systémů, ovšem velká část z nich bude jen za příplatek.

Hyundai Bayon bude vyrábět závod Hyundai Assan v tureckém Izmitu.

  • Nové malé SUV Hyundai Bayon
  • Nové malé SUV Hyundai Bayon
  • Nové malé SUV Hyundai Bayon
  • Nové malé SUV Hyundai Bayon
  • Nové malé SUV Hyundai Bayon