vidět a být viděn | Aktuality | autoweek.cz

Vidět a být viděn

Vidět a být viděn

21.11.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost OSRAM Česká republika, BESIP MD a Auto Kelly vyhlašují poslední listopadový týden akci zaměřenou na správné osvětlení s názvem: Vidět a být viděn. BESIP MD přizval ke spolupráci také Policii České republiky.

V období od 24. 11. do 28. 11. 2014 budou mít všichni motoristé v rámci akce Vidět a být viděn příležitost nechat si zcela zdarma zkontrolovat a seřídit světlomety svých vozů v síti Auto Kelly Autoservis po celé České republice. O týden dříve této akci předcházela společná preventivní akce Besipu a dopravní policie, která si kladla za cíl řidiče upozornit na problémy s osvětlením vozidel.

 

Policie ČR se zaměřila na preventivní kontroly funkčnosti světlometů a jejich správného používání. Celkem bylo ve 45 kontrolních místech ve 14 krajích kontrolováno 1378 vozidel. Kontroly se zaměřily především na ta auta, která měla zjevnou závadu na světlometech. Z kontrolovaných vozidel mělo 237 poškozený světlomet a 551 rozdílnou intenzitu vyzařovaného světla u předních světlometů.

 

OSRAM cítí odpovědnost za bezpečnost

"Společnost OSRAM jako výrobce osvětlovací techniky cítí obrovskou odpovědnost za bezpečnost na silnicích a za správné osvětlení motorových vozidel. V Německu se už 12 let podílí na akci Light test week, při níž se rovněž kontroluje funkčnost osvětlení automobilů. Výsledky tohoto testovacího týdne jsou poměrně špatné (v roce 2013 bylo zjištěno 35,2 % nesprávně svítících nebo vadných světlometů) a u nás to určitě nebude lepší," uvedla Ing. Ellen Benešová ze společnosti OSRAM.

 

„Velký vliv na kvalitu a množství vyzařovaného světla z čelních reflektorů má rovněž samotný světelný zdroj, tedy autožárovka. Kvalitní autožárovky směrují světelný kužel s dostatečnou intenzitou osvětlení tam, kam mají. Ty méně kvalitní mohou mít kužel nerovnoměrný, nepravidelný a směrují jej mnohdy jinam, než je potřeba,“ dodala Ing. Benešová.

 

Podzimní statistiky varují

„Statistiky počtu usmrcených osob v noci jsou alarmující. V roce 2013 zemřelo na českých silnicích 194 osob, tj. 33 % z celkového počtu. Nejčernější je údaj o zemřelých chodcích. Celkem jich v noci zahynulo 80,“ sděluje nelichotivá data Ing. Martin Farář, vedoucí samostatného oddělení BESIP.

 

Ing. Farář dále zdůraznil: "Řidič smí jet jen takovou rychlostí, na jakou má rozhled. Potkávací světla s halogenovými žárovkami svítí do vzdálenosti 60 m a s xenonovými výbojkami nebo LED do 100 m. Na suché vozovce je při reakční době 1 s brzdná dráha z rychlosti 80 km/h 58 m. To znamená, že s potkávacími světly a s halogenovými žárovkami nelze jet rychleji než 80 km/h."

 

Ing. Farář připomenul i další důležité téma - viditelnost chodců: "Chtěl bych apelovat na chodce, aby, i když to není předepsáno, používali reflexní doplňky na oblečení."

 

Správně fungující světlomety podmínkou

Jednou z  podmínek bezpečného provozu je mít správně seřízené a fungující světlomety. Vhodné autožárovky a správné nastavení světlometů můžou zásadně ovlivnit reakci řidiče na pohyb chodců a cyklistů v silničním provozu. Cílem akce Vidět a být viděn je upozornit řidiče na nesprávné osvětlení vozidel a nutnost pravidelné kontroly autožárovek. Správné seřízení světlometů přitom není možné v domácích podmínkách. Zcela jistě v domácích podmínkách nezměříte ani intenzitu osvětlení vaší autožárovky, která v průběhu její životnosti klesá.

 

„Nejenom, že světlomet neseřídíte správně, ale existuje zde vysoká pravděpodobnost, že budete buď oslňovat ostatní řidiče anebo vaše světlomety neosvětlí vozovku správně tak, abyste včas a bezpečně reagovali na aktuální dopravní situaci,“ upřesňuje Ing. Michal Knor ze společnosti Auto Kelly.

 

V týdnu Vidět a být viděn budou mít všichni řidiči možnost kontroly a seřízení svých světlometů na vozidle v síti Auto Kelly Autoservis po celé České republice, které disponují regloskopem (profesionálním přístrojem na správné seřízení světlometů automobilu). Seznam servisů je k dispozici na webových stránkách www.akas.cz. Kontrola i seřízení světlometů budou probíhat zcela zdarma a je pouze na řidičích, aby se svým vozidlem do servisu přijeli.

 

Rovněž kryt paraboly světlometu, který, pokud je zašlý, nebo silně poškrábaný, může mít ve finále stejný efekt jako nesprávně seřízený světlomet, nebo nekvalitní autožárovka. V síti Auto Kelly Autoservis je možné nechat si renovovat světlomety za cenu od 500 Kč za pár.

 

Zásady správného svícení, vedoucí ke zvýšení bezpečnosti účastníků silničního provozu, najdete zde.

  • Vidět a být viděn
  • Vidět a být viděn
  • Vidět a být viděn
  • Vidět a být viděn
  • Vidět a být viděn
  • Vidět a být viděn
  • Vidět a být viděn
  • Vidět a být viděn
  • Vidět a být viděn