nové mini vstupuje na český trh | Aktuality | autoweek.cz

Nové Mini vstupuje na český trh

Nové Mini vstupuje na český trh

17.03.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na český trh vstupuje nová, už třetí generace Mini - s minimálně změněným vzhledem ale o trochu větší. Především ale používá úplně novou platformu a k tomu i nové pohonné jednotky. Na český trh vstupuje s cenou začínající na 447 500 Kč.

Třídveřový hatchback je nejdůležitější v nabídce značky Mini. Z vloni dodaných 305 030 vozů mělo tuto karoserii 128 478 vozů. U nové generace její význam ještě vzroste, protože se BMW u ní chce zaměřit jen na tři základní karosářské varianty (kromě hatchbacku pětidveřové SUV Countryman a nově připravovaná prodloužená pětidveřová varianta Clubman) a zřejmě se už neobjeví málo prodávané verze Coupe/Roadster a Paceman.

Nové vydání originálu v segmentu malých prémiových vozů se vyznačuje tradičním designem Mini, zdokonalenou dynamikou a zlepšenou hospodárností. K tomu přidává zvětšený vnitřní prostor, propracovanější interiér, který má vylepšenou ergonomii, což byl častý objekt kritiky zákazníků u předchozí generace. K tomu přidává nejnovější generaci informačních, komunikačních a zábavních systémů včetně projekčního (Head up) displeje. K dispozici jsou další možnosti další individualizace výbavy.

Nová generace Mini je o 98 mm delší (3821 mm) při prodlouženém rozvoru o 28 mm (2495 mm) než její předchůdce.  To vytvořilo o 50 l větší zavazadlový prostor, tedy 211 l.

Nejdůležitější změna ale není navenek patrná- zcela nová platforma UKL (Untere Klasse) s pohonem předních kol, kterou použije i BMW u svých nejmenších modelových řad počínaje řadou 2.

Nové jsou i pohonné jednotky, včetně zážehového tříválce 1,5 l, všechny přeplňované turbodmychadly, s přímým vstřikováním paliva a proměnlivým časováním ventilového rozvodu. Všechny se chlubí podstatně sníženou spotřebou pohonných hmot proti předchozí generaci.

Současně nové Mini přichází s mnohem bohatší výbavou. Již v základním provedení nechybí kromě jiného stabilizační systém DSC, šest airbagů, systém kontroly tlaku v pneumatikách, posilovač řízení, klimatizace, funkce Auto Start/Stop, vyhřívaná vnější zpětná zrcátka či rádio se zdířkami USB a AUX-IN.

V  segmentu malých aut je výjimečnou standardní výbavou servisní paket Mini Service Inclusive L, který zahrnuje zdarma provádění údržbových a servisních prací po dobu pěti let nebo do ujetí 50 000 km.

Nová generace se jako dosud vyrábí v Oxfordu, ale od léta se přidá ještě továrna v nizozemském Bornu (dříve NedCar, patřící Mitsubishi).

Ceny nových modelů Mini:
Mini One             447 500 Kč
Mini Cooper      502 500 Kč
Mini Cooper S   605 000 Kč
Mini One D         492 500 Kč
Mini Cooper D  542 500 Kč

  • Nové Mini vstupuje na český trh
  • Nové Mini vstupuje na český trh
  • Nové Mini vstupuje na český trh
  • Nové Mini vstupuje na český trh
  • Nové Mini vstupuje na český trh
  • Nové Mini vstupuje na český trh
  • Nové Mini vstupuje na český trh