úspěchy vozů škoda na rallye monte carlo | Auto archív | autoweek.cz

Úspěchy vozů Škoda na Rallye Monte Carlo

Úspěchy vozů Škoda na Rallye Monte Carlo

24.02.2017 | | Auto archív

Nová výstava v expozici Škoda Muzea se věnuje 105letému angažování značky v Rallye Monte Carlo. Výstava se pro veřejnost otevřela 24. února a bude přístupná do července. K vidění zde jsou soutěžní vozy, fotografie, videoprojekce, simulátor trati RMC a další předměty nejen ze sbírek Škoda Muzea.
Výstava „Úspěchy vozů Škoda na Rallye Monte Carlo“ ve Škoda Muzeu vtáhne návštěvníky do světa nejstarší a nejslavnější automobilové soutěže světa. Připomíná mimořádné výkony domácích i zahraničních posádek s vozy Škoda a dává nahlédnout i do zákulisí této rallye.
 
​„Nejstarší a nejslavnější automobilové soutěže světa, legendární Rallye Monte Carlo, se vozy z Mladé Boleslavi účastní již od jejího druhého ročníku, tedy od roku 1912. Automobily L&K/Škoda na náročné trati dosáhly mnoha vítězství ve třídě i skvělých umístění v konkurenci nejvýkonnějších sportovních speciálů své doby. Ze sbírek Škoda Muzea a díky zápůjčkám od jezdců i soukromých sběratelů jsme mohli připravit atraktivní výstavu, připomínající slavné milníky i méně známé souvislosti angažmá značky Škoda. Nechybí ani simulátor, díky němuž se návštěvníci ocitnou v kůži zkušených jezdců týmu Škoda Motorsport,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi.
 
Zprávy o novém náročném sportovním podniku, uspořádaném v lednu 1911 na půdě Monackého knížectví, vzbudily v Mladé Boleslavi velkou pozornost. V rámci příprav na následující ročník podnikli zaměstnanci společnosti Laurin & Klement Václav Vondřich s Ing. Janem Kašparem ověřovací jízdu na Riviéru. Úspěšný motocyklový závodník a jeho spolujezdec, první český letec na stroji těžším než vzduch, zvolili nejrozšířenější čtyřválcový typ řady S. Následný start hraběte Saši Kolowrata s vozem Laurin & Klement řady F v hvězdicové jízdě s cílem v Monte Carlu (1912) dělí od dvojitého úspěchu vozu Škoda Fabia R5 v RMC 2017 řada strhujících příběhů.
 
Škoda Muzeum připomíná úžasné výkony domácích i zahraničních posádek, jako je 40. výročí dvojího vítězství kupé Škoda 130 RS či čtyři triumfy v řadě dvojice Sibera/Gross s vozem Škoda Favorit. Nechybějí ani méně známé kapitoly z historie působení značky Škoda na náročné trati Rallye Monte Carlo, jako byla ‚zrcátková aféra‘ z roku 1937 či role pozdějších ‚ledových špionů‘.
 
Kromě poutavých textů, ikonických i méně známých archivních fotografií a videosekvencí navozují specifickou atmosféru zimní automobilové soutěže autentické speciály Škoda a řada unikátních předmětů - originální trofeje, helmy, přilby či tabulky se startovními čísly. Návštěvníkům je k dispozici též simulátor průjezdu 13,6 km dlouhé části Rallye Monte Carlo vozem Škoda Fabia R5.
 
Skvělý výsledek si značka Škoda na RMC připsala i letos – v kategorii WRC 2 zvítězila s vozem Škoda FABIA R5 posádka Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger, druhé místo získali Jan Kopecký/Pavel Dresler. Navázali tak na slavné double vozů Škoda z roku 1977.
 
Výstava ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi je veřejnosti přístupná od 24. února do července 2017 denně od 9 do 17 hodin. Více na http://museum.skoda-auto.cz/.