nové rychlodobíjecí stanice pro čez dodá abb | Aktuality | autoweek.cz

Nové rychlodobíjecí stanice pro ČEZ dodá ABB

Nové rychlodobíjecí stanice pro ČEZ dodá ABB

26.04.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Vítězem výběrového řízení na dodavatele veřejných rychlodobíjecích stanic pro elektromobily, které po celé České republice instaluje projekt Elektromobilita ČEZ, se stala společnost ABB Česká republika.
ČEZ v krátké době zdvojnásobí počet těchto zařízení schopných za necelou půlhodinu doplnit až 80 % kapacity baterií elektromobilu. Několik nových veřejných rychlodobíjecích stanic zlepší ještě do poloviny letošního roku podmínky pro cestování elektromobilem po České republice.
 
Projekt Elektromobilita ČEZ uzavřel šestiletý kontrakt s vítězem výběrového řízení na dodávku nových stanic, společností ABB Česká republika. Ta se stala novým dodavatelem a zajišťovatelem servisu rychlodobíjecích stanic pro síť největšího tuzemského provozovatele dobíjecí infrastruktury.
 
Rychlodobíjecí stanice je standardně vybavena DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS, které umožňují proces nabíjení s výkonem až 50 kW. Dále je k dispozici AC nabíjení se standardním konektorem (zásuvkou) Mennekes, který umožňuje proces nabíjení s výkonem až do 22 kW. Nabíjení s pomocí DC konektorů umožňuje 80% dobití kapacity akumulátoru elektromobilu mezi 20 a 30 minutami.
 
Uživatel se při dobíjení identifikuje jedinečnou ID kartou fungující na bázi paušálních plateb. Měsíční paušální platba zákazníka za využívání sítě klasických stanic činí 150 korun a od druhého pololetí se bude vztahovat i na rychlodobíjecí stanice.
 
Elektromobilita ČEZ momentálně provozuje v České republice 57 veřejných dobíjecích stanic (z toho 10 rychlodobíjecích). V České republice je v současnosti registrováno už více než tisíc elektromobilů, z nichž zhruba čtyřicet patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ.