nové twingo: nová podoba městského vozidla | Aktuality | autoweek.cz

Nové Twingo: nová podoba městského vozidla

Nové Twingo: nová podoba městského vozidla

14.02.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Dvacet let poté, co Renault dodal segmentu malých městských vozidel nový charakter modelem Twingo, mění zásadním způsobem jeho podobu. Projektu vznikl ve spolupráci se společností Daimler. Nové Twingo navazuje na základy Twinga představeného v roce 1992.

V roce 2008 bylo u Renaultu rozhodnuto o vývoji nové generace modelu Twingo s využitím inovativního ducha, díky němuž se v roce 1992 zrodilo původní Twingo. Vzhledem k logicky velkému očekávání šlo o velmi těžký úkol.

Cílem bylo vytvořit malé městské vozidlo s větším prostorem a menšími vnějšími rozměry. Logickým řešením bylo umístit motor do zadní části, ale náklady na vývoj se zdály být vysoké. Tehdy došlo k navázání kontaktů Renaultu se společností Daimler, hledající podobu budoucích dvou- a čtyřmístných vozítek smart.

Po řadě jednání byla v roce 2010 mezi oběma podniky podepsána strategická dohoda o spolupráci, na základě níž vznikl projekt týkající se společného vývoje nového Twinga a budoucích dvou a čtyřmístných smartů.

Díky přemístění motoru dozadu se uvolňuje prostor přední nápravy, což umožňuje dosáhnout značné zmenšení průměru zatáčení. Nové Twingo se proto vyznačuje vynikající ovladatelností, snadno se pohybuje po městě a při parkování vystačí s několika otočeními volantu.

Konstrukce motoru vzadu také uvolňuje zvětšit prostor v interiéru. Díky menšímu přednímu bloku a kolům umístěným ve čtyřech rozích jsou rozchod a prostornost nového Twinga srovnatelné s vozy vyššího segmentu.

Inženýři a designéři firmy Renault se inspirovali se dědictvím modelů Twingo a R5 ale vytvořili zcela nové auto pro městský provoz - agilní, inovativní a hravé. V návaznosti na koncepční vozidla Twin’Z a Twin’Run, představená v roce 2013, se i nové Twingo vyznačuje silnou osobností. To podtrhují čtyři dynamické barvy: světle modrá, bílá, žlutá a červená.

Přední partie vozu přebírají prvky nové identity značky Renault s dobře viditelným logem na černém podkladu. Kulaté LED světlomety pro denní svícení připomínají prvky předchozích modelů Twingo.  Zcela originální ale je velké prosklené víko zavazadlového prostoru. Zadní světlomety jsou plně integrovány do prodloužení proskleného víka zavazadlového prostoru.

Některé designové prvky vycházejí z modelu R5 - výrazná záď a sklon zadního okna připomínají slavný model R5 Turbo s motorem vzadu.

Twingo poprvé nabízí pětidveřovou karoserii, která se v mnoha ohledech inspiruje klíčovými prvky nového Clia: plynulá linie v podobě zapuštěných zadních klik a personalizace dosažená souladem barevných odstínů karoserie a dekoračních prvků exteriéru, jako jsou vnější zpětná zrcátka, boční ochranné lišty nebo dekorační fólie. Tento výběr barevných odstínů a prvků personalizace novému Twingu umožňuje získat více podob: feminní a maskulinní, městskou nebo sportovní.

Interiér nového Twinga bude představen až 4. března na ženevském autosalonu. Stejně jako u exteriéru čerpali designéři z jeho předchůdce aby jej nabídli veselý, barevný a zároveň důmyslný i praktický.

  • Nové Twingo: nová podoba městského vozidla
  • Nové Twingo: nová podoba městského vozidla
  • Nové Twingo: nová podoba městského vozidla
  • Nové Twingo: nová podoba městského vozidla