nové značení paliv | Aktuality | autoweek.cz

Nové značení paliv

Nové značení paliv

15.08.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Od října se na stojanech u čerpacích stanic, tankovacích pistolích a u plnicího hrdla nádrže nových automobilů objeví jednotné identifikační štítky označující typ paliv - kruh pro benziny, čtverec pro naftu a kosočtverec pro plynná paliva s písmenem a číslem vyjadřujícím podíl biosložky.
Evropská unie se shodla na novém označování čerpacích stanic a nově vyráběných vozidel s cílem pomoci spotřebitelům vybrat si kdekoliv správné palivo. Proto se v EU zavádí nová unikátní a jednotná sada identifikačních štítků sloužící k označování typů motorových paliv. Označení je mezinárodní - identické ve všech zemích.
 
Od 12. října budou povinně u všech čerpacích stanic v EU, EHP (tj. Islandu, Lichtenštejnsku a Norsku) a v Makedonii, Srbsku, Švýcarsku a Turecku na stojanech u čerpacích stanic, tankovacích pistolích a u plnicího hrdla palivové nádrže nově prodávaných automobilů jednotné identifikační štítky sloužící k označování typů motorových paliv. V České republice by měly být od počátku října, ale u většiny čerpacích stanic se už tyto štítky používají.
 
Identifikační štítky budou umístěny na všech nově vyrobených motorových vozidlech v bezprostřední blízkosti plnicího hrdla resp. krytu nádrže paliva, v příručkách vozidel, u všech veřejných čerpacích stanic na výdejních stojanech a na výdejní pistoli a u prodejců vozidel. Evropská legislativa vyžaduje štítky pouze u nových vozidel, která byla prvně uvedena na trh nebo registrována ke 12. říjnu 2018. Doplnění štítků na starší vozidla výrobci vozidel nedoporučují.
 
Identifikační štítek pomáhá spotřebitelům ověřit, zda pro své vozidlo vybírají správné palivo. Spotřebiteli stačí ohlídat si, aby se štítek u hradla palivové nádrže jeho vozu shodoval se štítkem na výdejním stojanu motorového paliva. Identifikační štítky pro benzinové, naftové, vodíkové typy paliv, stejně jako CNG, LNG a LPG mají individuální design:
- tvarem identifikačního štítku pro benzinový typ paliva je kruh
- tvarem identifikačního štítku pro naftový typ paliva je čtverec
- tvarem identifikačního štítku pro plynná paliva je pravoúhlý kosočtverec.
 
Další údaj se skládá z písmen a číslic. Písmeno značí biosložku - u benzinových paliv je to E jako etanol, u naftových paliv B představuje biosložky přítomnou v naftě. Číslo vyjadřuje maximální podíl biosložky přítomné v palivu. U benzinu tedy E5 znamená maximum 5 % etanolu, E10 maximum 10 % etanolu a E85 je palivo s 85 % bioetanolu. U nafty představuje B7 naftu s maximem 7 % biosložky (MEŘO) a B10 maximum 10 % biosložky. Označení XTL je určeno pro syntetickou naftu, tedy palivo, které není ropného původu.
 
Paliva bez biosložky může prodejce označit slovně, ale v souladu s normou se musejí označovat jako E5 nebo B7. Označení E0 nebo B0 se používat nesmí!
 
  • Nové značení paliv
  • Nové značení paliv
  • Nové značení paliv
  • Nové značení paliv