nové audi rs 3 sportback | Aktuality | autoweek.cz

Nové Audi RS 3 Sportback

Nové Audi RS 3 Sportback

22.11.2010 | Matějka Antonín | Aktuality

Oslňující výkony v kompaktním formátu – tak by se dalo charakterizovat Audi RS 3 Sportback, nový člen rodiny dynamických modelů Audi RS.

Jeho motor, pětiválec přeplňovaný turbodmychadlem, navazuje na slavnou tradici sportovních vozů Audi. Ze zdvihového objemu 2,5 litru poskytuje nejvyšší výkon 250 kW (340 k) a maximální točivý moment 450 N.m. Hnací síla je na vozovku přenášena prostřednictvím sedmistupňové převodovky S tronic a trvalého pohonu všech kol quattro. Výjimečné postavení modelu Audi RS 3 Sportback podtrhují devatenáctipalcová kola a blatníky z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny.

 

Motor – výkon a zvuk

 

Modely RS stojí na vrcholu příslušných modelových řad Audi a RS 3 Sportback, který vznikl v režii společnosti quattro GmbH, přináší nyní tuto dynamickou filozofii do kompaktní třídy. Novinka je doslova katapultována z nuly na 100 km/h za 4,6 sekundy, což je nejlepší hodnota ve své třídě. Další rozlet ukončí elektronický omezovač při 250 km/h. Kompaktní vůz, který váží jen 1575 kilogramů, se však v průměru spokojí s pouhými 9,1 litry paliva na 100 km, čemuž odpovídá hodnota emisí CO2 212 gramů na km. Na této hospodárnosti se podílí elektronicky řízené olejové čerpadlo a rekuperační systém, který získává zpět kinetickou energii při zpomalování. Výkonné pětiválce mají u značky Audi dlouhou tradici. V 80. letech s nimi porážely konkurenci závodní a soutěžní vozy i sériově vyráběné modely. Také první model Audi RS, RS 2 z roku 1994, měl pětiválcový motor. Aktuální jednotka o objemu 2,5 litru, známá již z modelu TT RS, získala nedávno od poroty vysoce postavených motoristických novinářů ocenění „International Engine of the Year“ (Mezinárodní motor roku). Motor 2.5 TFSI dosahuje ze zdvihového objemu 2480 cm3 nejvyššího výkonu 250 kW (340 k), čemuž odpovídá specifický výkon 100,8 kW (137,1 k) na litr. Maximální točivý moment 450 N.m je k dispozici již při velmi nízkých otáčkách 1600 min-1 a na konstantní úrovni zůstává až do 5300 min-1. Tyto výkonové parametry vedou k vynikajícím hodnotám zrychlení z klidu i za jízdy. Pětiválec je s délkou 49 centimetrů velmi krátký a váží jen 183 kilogramů. Jeho kliková skříň je vyrobena z litiny s vermikulárním grafitem, což je velmi pevný a zároveň lehký materiál. Audi je vůbec prvním výrobcem automobilů, který tento materiál používá u zážehového motoru. Odolnost bloku dále zvyšují cílené výztuhy. Lehká konstrukce motoru přispívá k nízké hmotnosti modelu Audi RS 3 Sportback a přináší velké výhody z hlediska rozdělení hmotnosti mezi nápravy. To se příznivě projevuje na jízdních vlastnostech novinky. Motor je přeplňován velkým turbodmychadlem, které vytváří plnicí tlak až 1,2 baru. Stlačovaný vzduch proudí z turbodmychadla do mezichladiče, jehož účinnost přesahuje 80 procent. Stejně jako všechny zážehové turbomotory Audi kombinuje 2.5 TFSI přeplňování s přímým vstřikováním FSI. Spolupráce obou technologií umožnila zvolit vysokou hodnotu kompresního poměru 10,0:1. Výsledkem je ještě lepší účinnost. Klapky v sacím potrubí uvádějí nasávaný vzduch do krouživého pohybu. K dobrému smíšení vzduchu s palivem přispívají rovněž oba vačkové hřídele, které jsou nastavitelné v rozsahu 42 stupňů natočení klikového hřídele.

 

Přenos hnací síly – rychlost a přilnavost


Kompaktní sedmistupňová převodovka S tronic přenáší hnací sílu pětiválce pomocí jednoho výstupního a dvou vstupních hřídelů. Jako všechny dvouspojkové převodovky je sestavena ze dvou dílčích převodovek. Řazení probíhá velmi komfortně sepnutím a rozpojením spojek v řádu setin sekundy bez vnímatelného přerušení toku hnací síly. Sedmý stupeň má dlouhý převod, který snižuje spotřebu paliva. Řidič může provozovat sedmistupňovou převodovku S tronic ve dvou režimech automatizovaného řazení a v jednom manuálním módu. V posledně uvedeném případě lze řadit pomocí pádel na volantu nebo páky voliče. Maximální akceleraci z klidu zajistí funkce „Launch Control“ s minimálním prokluzem kol. Hnací sílu přenáší suverénně na vozovku trvalý pohon všech kol quattro, který je zárukou dalšího zvýšení trakce, dynamiky a stability, s níž RS 3 Sportback ukáže záda všem svým konkurentům. Srdcem systému je elektronicky řízená mezinápravová lamelová spojka, která je v zájmu lepšího rozložení hmotnosti mezi nápravy uložena na konci spojovacího hřídele před zadním diferenciálem. Sada lamelových spojek uvnitř spojky se otáčí v olejové lázni. Systém quattro rozděluje hnací sílu mezi obě nápravy v závislosti na aktuálních podmínkách. Jakmile se začnou kola přední nápravy protáčet, vytvoří elektrické čerpadlo okamžitě vysoký tlak oleje, který plynule přitlačí lamely spojky k sobě tak, aby se potřebný točivý moment přenášel na zadní kola. Díky výkonnému zásobníku tlaku trvá tento proces jen několik milisekund.

 

Podvozek – dynamika a bezpečnost

 

Základem pro precizní ovladatelnost modelu RS 3 Sportback je tuhá karoserie a vyspělý podvozek. Čtyřprvková zadní náprava s rozchodem kol 1528 mm je uložena v pomocném rámu. Uspořádání ramen z vysokopevnostní oceli umožňuje odděleně přenášet podélné a příčné síly. V případě přední nápravy, jejíž rozchod kol byl rozšířen na 1564 mm, se jedná o konstrukci McPherson izolovanou rovněž pomocným rámem. Důležité komponenty přední nápravy jsou vyrobeny z hliníku. Hřebenové řízení pracuje díky elektromechanickému posilovači s nejvyšší účinností, jeho převod 16,2:1 je sportovně přímý. Odpružení zajišťují vinuté pružiny a nově vyvinuté tlumiče. Sportovní podvozek snižuje karoserii modelu RS 3 Sportback v porovnání s A3 o 25 milimetrů. Nový vrcholný model řady A3 jezdí na devatenáctipalcových litých kolech z hliníkové slitiny s pneumatikami 235/35 vpředu a 225/35 vzadu. Kola mají leštěnou povrchovou úpravu se vzhledem titanu, na přání mohou být černá s červeným okrajem ráfku. Kotoučové brzdy s vnitřním chlazením mají vpředu průměr 370 mm a vzadu 310 mm. Třecí plochy kotoučů vpředu jsou v zájmu maximálního odvodu tepla odvrtávané a duté čepy je spojují se středem brzdového kotouče z hliníku. Během brzdění je svírají čtyřpístkové pevné třmeny lakované leskle černou barvou a opatřené logem RS. Stabilizační systém ESP je vybaven sportovním režimem a řidič ho může kompletně vypnout. RS 3 Sportback reaguje spontánně na změnu směru jízdy a zatáčky projíždí rychle, stabilně a klidně podle pokynů precizního a citlivého řízení. Limity jsou posazené velmi vysoko a snadná ovladatelnost završuje charakter výkonného kompaktního vozu.

  • Nové Audi RS 3 Sportback
  • Nové Audi RS 3 Sportback
  • Nové Audi RS 3 Sportback
  • Nové Audi RS 3 Sportback
  • Nové Audi RS 3 Sportback