novináři testovali | Aktuality | autoweek.cz

Novináři testovali

Novináři testovali

25.11.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Většina členů novinářské poroty 24. ročníku ankety Auto roku v České republice využila příležitost otestovat na jednom místě přihlášené vozy před tím, než rozhodnou o tom, kterých pět novinek postoupí do finále.
V příjemném prostředí Hotelu Čertousy v Horních Počernicích připravila pořádající agentura Aďore Marketing Communications perfektní podmínky pro práci a testování členům poroty ale i zástupcům zúčastněných značek a partnerských organizací. Akci přálo i počasí, takže všichni měli dostatek možností seznámit se s nejdůležitějšími novinkami letošního roku. Z přihlášených vozů chyběly jen oba z rumunské produkce - Dacia Duster a Ford EcoSport, které nakonec budou uvedeny na trh až v lednu 2018.
 
Pořadatelem ankety Auto roku v České republice je od jejího vzniku Sdružení dovozců automobilů (SDA). Od svého vzniku v roce 1994 anketa prošla mnoha proměnami. O vítězi rozhoduje hlasování odborné poroty složené z předních motoristických novinářů a dalších odborníků. Do hlasování se zapojuje i veřejnost. Pro letošní rok SDA připravila nový koncept. Vítěze volí porota nezávislých motoristických novinářů, nominovaných SDA, zatímco hlasování veřejnosti bylo zcela odděleno.
 
Podle propozic, vydaných SDA, pro účast v anketě musí každý automobil být novinkou na českém trhu uvedenou v období od 30. 10. 2016 do 31. 12. 2017, být sériově vyráběn a prodáván v České republice nejpozději do 31. 12. 2017.
 
Důležitou změnou nového konceptu ankety Auto roku 2018 v České republice jsou nová kritéria volby. Porotce musí zohlednit pozici daného automobilu především v konkrétním segmentu a v realitě českého provozu. Členové poroty, nominované SDA, volí ve dvou kolech na základě dvou kol testovacích jízd. V prvním kole vybírají ze všech přihlášených vozů pět finalistů. Ve druhém kole přidělí finalistům body podle jednotlivých kritérií (technika a technologie, jízdní vlastnosti, užitná hodnota, ekonomika provozu, design). Ze součtu bodového hodnocení vzejde vítěz ankety.
 
Novináře nyní čeká nelehký výběr pěti nejlepších ze 36 vozů. Přitom nabídka začíná u malého SUV Suzuki Ignis a končí u luxusního sedanu Audi A8, přivážejícího nejmodernější techniku, znamenající další významný krok směrem k autonomnímu řízení. Zajímavostí nicméně je, že oba tyto vozy spojuje použití mildhybridního systému pro zvýšení hospodárnosti provozu. Mezi přihlášenými je 19 SUV všech velikostí proti 17 autům s tradičními typy karoserií.
 
Kromě vítěze ankety Auto roku 2018 v České republice bude odborná porota hlasovat i o vítězi ocenění Ekologické auto roku a Technická inovace roku. Nedílnou součástí ankety opět je i akce Dodavatel pro Auto roku 2018 v České republice, v jejímž rámci Sdružení automobilového průmyslu oceňuje všechny firmy z České republiky, které dodávají jakékoliv díly pro vítězný automobil.
 
Veřejnost volí automobily ve čtyřech kategoriích: malé vozy, velké vozy, malá SUV a SUV. Hlasující mohou získat velmi hodnotné ceny. Hlasuje se prostřednictvím http://www.autoroku2018.cz/.
  • Novináři testovali
  • Novináři testovali
  • Novináři testovali
  • Novináři testovali