nový cee’d z kia motors slovakia | Aktuality | autoweek.cz

Nový cee’d z Kia Motors Slovakia

Nový cee’d z Kia Motors Slovakia

10.01.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kia začne ve druhém čtvrtletí vyrábět na Slovensku novou generaci modelu cee’d. Kia Motors nyní v předstihu odhalila jeho první oficiální fotografii.

Závod Kia Motors Slovakia v Tepličce nad Váhem se připravuje na spuštění sériové výroby druhé generace modelu cee’d, která začne ve druhém čtvrtletí. První vozy ze zkušební produkce se už testují na slovenských silnicích, takže se ve světě objevují obrázky těchto zamaskovaných vozidel. Zahájení prodeje se plánuje na červen.
Nová generace nahradí první model značky Kia speciálně vyvinutý pro evropské trhy a vyráběný výhradně jen na Slovensku. Závod Kia Motors Slovakia byl vybudován v letech 2004 až 2006. Výroba zde byla zahájena v prosinci 2006. Celkem se z Tepličky nad Váhem k zákazníkům ve více než 50 zemích vydalo přes 600 000 vozů cee’d první generace ve třech karosářských variantách - hatchback cee’d, kupé pro_cee’d a kombi cee’d_sw.
První generace vozu cee’d se postarala o radikální proměnu vnímání značky Kia v Evropě. Současně se jednalo o první model, který nabídl revoluční sedmiletou záruku. Tu nyní Kia nabízí na všechny své modely. Uvedení modelu cee’d bylo v roce 2006 skutečně průlomovým činem, protože do té doby podceňovaná značka se tímto modelem postavila nejprodávanějším evropským vozům Volkswagenu Golf, Opelu Astra či Renaultu Mégane. Úspěch právě v tomto segmentu proto byl pro značku Kia velmi důležitý.
Završení proměny značky Kia svým způsobem dokládá i načasování premiéry nové generace modelu cee’d. První generace se v roce 2006 představila s předstihem před sesterským modelem Hyundai i30, zatímco u druhé generace je tomu už naopak. Načasování je zajímavé i tím, že první snímek vozu, jehož oficiální premiéra se odehraje v březnu na autosalonu v Ženevě, přišel v době, kdy jsou média zahlcována zprávami o novinkách z autosalonu v Detroitu.
Druhá generace modelu cee’d už nemusí dokazovat kvality značky Kia. Jejím úkolem je učinit další krok - zvýraznit odlišnost od značky Hyundai posílením jejího sportovnějšího charakteru. Nový cee’d si proto bude klást za cíl získat si na trhu podobné postavení, jako například značka Alfa Romeo.
V souladu s propagovaným zaměřením značky Kia design zdůrazňuje sportovní styl. Vůz si nicméně uchovává prostornost a funkčnost rodinného hatchbacku. Design nové generace zaujme chromovanými rámečky oken a robustní linie přední kapoty. Po technické stránce je samozřejmě nový cee’d shodný s novou generací Hyundaie i30, jehož výroba se rozebíhá v Nošovicích. Dá se proto předpokládat i stejná nabídka motorů, které pro oba vozy vyrábí Kia Motors Slovakia, a převodovek, z nichž se většina dodává ze závodu HMMC v Nošovicích.
Pro slovenský závod cee’d představuje klíčový model. Od uvedení nové generace se v roce 2012 očekává další růst produkce. Vzhledem k úspěšnému přijetí modelů Sportage a Venga, rovněž vyráběných na Slovensku, se Kia Motors Slovakia rozhodla spustit třetí pracovní směnu. Proto koncem roku 2011 přijala 900 nových zaměstnanců, takže celkový počet pracovníků přesáhl 3900 lidí.
Počátkem roku 2012 došlo v Kia Motors Slovakia k výměně na nejvyšším postu společnosti. Za presidenta a výkonného ředitele výrobního závodu v Tepličce nad Váhem byl jmenován Eek-Hee Lee. Dosavadní president společnosti Myung-Chul Chung bude pracovat v rámci automobilové skupiny Hyundai Motor Group v Koreji.
Eek-Hee Lee  je absolventem university v Ulsanu v Jižní Koreji, kde v roku 1979 úspěšně absolvoval v odboru strojního inženýrství. Ve skupině Hyundai Group pracuje od roku 1981, nejprve v oblasti vývoje a výroby lodí. Poté pokračoval v jako vedoucí řízení výroby automobilů v závode v Ulsanu. Od roku 2004 přešel do centrály společnosti Hyundai Motor jako ředitel zodpovědný za strategické plánování a globální řízení výroby a poté jako vedoucí divize plánování. "Svého jmenování do této zodpovědné funkce v jedné z nejúspěšnějších společností slovenského průmyslu si vysoce cením. Rok 2012 před nás staví mnoho úkolů. Patří mezi ně spuštění třetí směny a zahájení výroby nového modelu. Mým hlavním záměrem bude zabezpečit, aby jednotlivá oddělení co nejlépe plnila globální cíle naší skupiny Hyundai Kia Motor Group a neustále zvyšovala kvalitu vozidel pro dosažení co nejlepšího uspokojování požadavků našich zákazníků," řekl Eek-Hee Lee při svém nástupu.