nový kompaktní model škoda ponese jméno rapid | Aktuality | autoweek.cz

Nový kompaktní model Škoda ponese jméno Rapid

Nový kompaktní model Škoda ponese jméno Rapid

23.04.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tak jak nám nedávno slíbil předseda představenstva společnosti Škoda Winfried Vahland, bylo na autosalonu v Pekingu odhaleno jméno nového modelu značky. Nový kompaktní liftback Škoda ponese jméno Rapid. V nabídce zaplní prostor po modelu Octavia Tour.

O připravovaném modelu nám Winfried Vahland nedávno řekl: "Vzpomeňte si na úspěch, jaký Škoda dosáhla, když v roce 1996 uvedla model Octavia aby posílila své postavení na trhu. Model Octavia je od té doby stále pilířem prodeje značky, a to i v Indii a Číně. Proto jsme se rozhodli vytvořit auto s rozměry první generace Octavie (A4) resp. Octavie Tour. Koncept Mission L má vše, co představuje značka Škoda - je to ideální auto pro rodinu s nímž se dá jet i na dovolenou, poskytuje zavazadlový prostor přes 500 l, je to typická Škoda s karoserií fastback vytvářející velký využitelný prostor a nabízející špičkovou funkčnost. Je to kvalita značky Škoda určená pro celý svět.

Přišli jsme s myšlenkou kompaktního sedanu z Mladé Boleslavi pro celou Evropu, který bude prodáván i v Číně a plánujeme jej i pro Rusko. Nedávno jsme představili kompaktní sedan Rapid v Indii jako první model vyráběný jinde než v České republice. Jde ale o zcela jiný vůz.

Nový model se bude pro Evropu vyrábět v Mladé Boleslavi společně s příbuzným vozem Seat Toledo. Je tu dostatečná poptávka po kompaktních vozech Škoda i po kompaktních vozech Seat. Jméno vozu veřejnosti oznámíme na autosalonu v Pekingu a vůz představíme na autosalonu v Paříži koncem září."

Nyní tedy Škoda oficiálně potvrdila, že se nový model, kterým doplní svou modelovou řadu, ponese jméno Rapid. Tento kompaktní vůz se zařadí mezi modely Fabia a Octavia a jeho prodej v Evropě bude zahájen v roce 2012. Připomeňme, že Octavia se v nové generaci představí se na podzim a bude ještě o něco větší než současná druhá generace tohoto modelu. Novinka tedy zaujme postavení, které měla první generace Octavie. O tom, že vůz této koncepce a velikosti má stále šanci na úspěch, svědčil i neutuchající zájem kupujících o Octavie 1. generace vyráběné do konce roku 2010 pod označením Tour.

Rapid bude klíčovým modelem programu Růstové strategie Škoda 2018, protože na cestě k dosažení prodeje na úrovni 1,5 milionu vozů ročně by měl přispět velkým podílem. Ještě v letošním roce bude mít premiéru v Evropě a od roku 2013 se bude Rapid v upravené podobě vyrábět a prodávat také v Číně.

Konkrétní předzvěstí čínského modelu je MissionL China, studie blízká sériovému vozu, kterou Škoda představuje na autosalonu v Pekingu. Navzdory stejnému jménu bude evropský (a čínský) Rapid zcela jiný než Škoda Rapid vyráběná od podzimu v Indii.

„Škoda v rámci své růstové strategie odstartovala největší modelovou ofenzívu v historii firmy a v příštích letech bude v průměru každých šest měsíců uvádět na trh nový model,“ řekl předseda představenstva společnosti Škoda Winfried Vahland na tiskové konferenci značky Škoda v Pekingu. „Rapid bude naším dalším novým modelem. Škoda Rapid má pro naši růstovou strategii mimořádný význam a na světových trzích bude pro náš prodej znamenat další vítr do zad,“ dodal Vahland.

„MissionL China je typická Škoda, která dokonalým způsobem reprezentuje hodnoty naší značky: svěží design, funkčnost, prostornost, chytré detaily a pro značku Škoda příznačný výhodný poměr ceny a hodnoty,“ říká Winfried Vahland. „Tento automobil přichází s jasným poselstvím: je precizní a emocionální. Nabízí dostatek místa pro řidiče, cestující i jejich zavazadla. Ideální vůz pro rodiny. Prostě Simply clever.“

Když Škoda v září na autosalonu ve Frankfurtu předvedla elegantní koncept kompaktního liftbacku MissionL, neuvedla o něm žádné podrobnosti. V březnu v Ženevě Seat předvedl koncept nové generace modelu Toledo, o němž oficiálně uvedl, že se bude vyrábět v Mladé Boleslavi. Pokud si odmyslíme některé ozdobné detaily, pak je jasné, že se jedná o stejný vůz jako MissionL. Seat Toledo má mít délku 4480 mm při rozvoru 2600 mm a jeho zavazadlový prostor má objem více než 500 l.

Klasický čtyřdveřový sedan Škoda Rapid, který se od podzimu 2011 vyrábí v Indii, je jen přejmenovaným Volkswagenem Vento (v Rusku se stejný vůz nabízí jako Polo sedan, jinde v Evropě se neprodává).

 

  • Nový kompaktní model Škoda ponese jméno Rapid
  • Nový kompaktní model Škoda ponese jméno Rapid
  • Nový kompaktní model Škoda ponese jméno Rapid
  • Nový kompaktní model Škoda ponese jméno Rapid
  • Nový kompaktní model Škoda ponese jméno Rapid
  • Nový kompaktní model Škoda ponese jméno Rapid