nový opel astra sports tourer | Aktuality | autoweek.cz

Nový Opel Astra Sports Tourer

Nový Opel Astra Sports Tourer

27.04.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Opel uvedl na český trh kompaktní kombi nové generace Astra Sports Tourer. Cena nové generace Opelu Astra Sports Tourer se zážehovým motorem 1,4 l začíná na 344 900 Kč - je tedy o 25 000 Kč vyšší než u hatchbacku.
Po hatchbacku Astra nové generace přijíždí i kombi Sports Tourer. Nejnovější kompaktní kombi navazuje na tradici, které je Opel věrný nepřetržitě už od uvedení prvního modelu Kadett A Caravan v roce 1963. Z celkem 24 milionů dosud prodaných vozů modelových řad Kadett a Astra připadá celých 5,4 milionů na verze kombi.
 
Na kombi verzi Sports Tourer připadá přes 35 % prodeje modelu Astra v Evropě. Astra Sports Tourer je přitažlivým vozem jak pro majitele firemních flotil, tak pro soukromé řidiče, hledající praktické a reprezentativní kombi. Pro firemní klientelu, která je v ČR pro tuto verzi klíčová, proto Opel připravil dvě speciální nabídky Sports Toureru. Především pro fleet bude zajímavá varianta s pohonem na CNG, která přijde na přelomu roku 2016 a 2017. Soukromníci zase ocení možnost využití operativního leasingu FlexLease.
 
Nové kombi, které se vyrábí výhradně v anglickém Ellesmere Portu, mělo světovou premiéru na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem v září 2015 a u prodejců automobilky Opel se objevuje od dubna 2016. Cena nové generace Opelu Astra Sports Tourer je o 25 000 Kč vyšší než u hatchbacku - se zážehovým motorem 1,4 l o výkonu 74 kW (100 k) tedy začíná na 344 900 Kč. Astra ST s novým tříválcem 1,0 ECOTEC Direct Injection Turbo o výkonu 77 kW (105 k) stojí od 374 900 Kč a nejdostupnější vznětový model 1,6 CDTI o výkonu 70 kW (95 k) je od 419 900 Kč.
 
Vylehčená konstrukce
Desátá generace Opelu Astra Sports Tourer má novou lehkou nosnou strukturu, díky níž se podařilo snížit hmotnost o 110 až 190 kg oproti té předchozí. K tomuto přispělo především využití vysoce pevných ocelí, konstrukční modifikace na podvozku a nové výrobní metody. V základní verzi má Astra Sports Tourer pohotovostní hmotnost jen 1188 kg.
 
Nová Astra Sports Tourer má s délkou 4702 mm (jen 4 mm navíc) téměř stejné vnější rozměry jako předchozí generace, ale znatelně zvětšený vnitřní prostor pro cestující a zavazadlový prostor se zvětšil na 540 l resp. 1630 l. Variabilitu zavazadlového prostoru zvyšuje opěradlo zadního sedadla dělené na tři části v poměru 40/20/40 a sklápěná systémem FlexFold. Na přání se dodává sada FlexOrganizer, která umožňuje optimální využití zavazadlového prostoru.
 
Při delších cestách řidiči ocení vysoký komfort předních ergonomických sedadel s certifikátem AGR. Cestující na zadních sedadlech se mohou těšit na vyhřívání sedadel vzadu.
 
Opel v novém kombi Astra Sports Tourer poprvé nabízí i otevírání víky zavazadlového prostoru bez fyzického dotyku - v kombinaci se systémem bezklíčového odemykání Keyless Open stačí k otevření jen pohyb nohy pod zadním nárazníkem a stejným pohybem se víko zase zavře. Inteligentní systém dokáže zaregistrovat překážky a v případě rizika se zavírání zastaví.
 
Konstruktéři Opelu jako první na světě zkombinovali zadní nápravu s vlečenými rameny a zkrutnou příčkou s Wattovým přímovodem. Tento patentovaný systém zde byl vylepšen a pro kombi je klíčovým prvkem. Poskytuje totiž dynamické přednosti jako víceprvkové zavěšení zadních kol bez jeho konstrukčních nevýhod, jimiž jsou vyšší hmotnost, složitá konstrukce a vyšší prostorové nároky. Tento typ zadní nápravy je standardně pro výkonnější verze, pro ostatní je za příplatek.
 
Motory
Novým motorem v nabídce je špičkový turbodiesel 1.6 BiTurbo CDTI o výkonu 118 kW (160 k) dosahuje nejvyššího točivého momentu 350 N.m už od otáček 1500/min. Čtyřválec s přímým vstřikováním nafty systémem Common rail používá sekvenční dvojstupňové přeplňování dvojicí různě velkých turbodmychadel. Malé turbodmychadlo s variabilní geometrií VGT zaručuje spontánní reakce motoru v nízkých otáčkách bez typické prodlevy.
 
S  novým špičkovým motorem jsou pro Astru ST k dispozici turbodiesely shodného objemu 1,6 l ve čtyřech výkonových stupních: 70 kW (95 k), 81 kW (110 k), 100 kW (136 k) a 118 kW (160 k).
 
Na výběr je i pět zážehových motorů včetně celohliníkového tříválce 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo a přeplňovaného čtyřválce 1,4 l. Nejvýkonnější je 1,6 ECOTEC Direct Injection Turbo, turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec 1,6 l s přímým vstřikováním, který má 147 kW (200 k) a točivý moment 300 N.m.
 
Inovativní technika
Absolutní novinku v segmentu kompaktních vozů představují inteligentní adaptivní světlomety IntelliLux LED. Ty při mimoměstských jízdách umožňují mít trvale zapnutá dálková světla aniž by se oslňovali protijedoucí řidiči. U hatchbacku je volí okolo 25 % kupujících.
 
Řidič může mít k dispozici inovativní asistenční systémy na bázi kamery Opel Eye nejnovější generace - od zdokonaleného systému rozeznávání dopravních značek Traffic Sign Assist přes asistenční systém pro udržování jízdního pruhu Lane Keep Assist s aktivní korekcí do řízení až po systém Forward Collision Alert s funkcí Collision Imminent Braking.
 
Připravena je špičková konektivita. Jejím stěžejním prvkem bude od podzimu systém Opel OnStar, ale už nyní jsou na výběr dva systémy infotainmentu IntelliLink nové generace.
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer
 • Nový Opel Astra Sports Tourer