další papamobil od mercedesu | Aktuality | autoweek.cz

Další Papamobil od Mercedesu

Další Papamobil od Mercedesu

10.12.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Dr. Dieter Zetsche v Římě předal papeži Benediktu XVI. nový Papamobil postavený na bázi vozu Mercedes-Benz třídy M.

Předáním nového Papamobilu papeži Benediktu XVI. pokračuje Mercedes-Benz v tradici trvající 80 let. Předseda představenstva Daimleru AG a šéf společnosti Mercedes-Benz dr. Dieter Zetsche osobně předal Svatému otci Mercedes-Benz třídy M. Nový Papamobil  byl postaven na objednávku pro papeže.

„Je ctí pro Mercedes-Benz doprovázet Jeho svátost papeže Benedikta XVI. na jeho budoucích cestách v našem novém Papamobilu,“ řekl Zetsche při předávání nového Papamobilu v Římě. „Tímto vozem pokračujeme v již 80 let trvajícím partnerstvím s Vatikánem. Tolik let již se papežové mohou spolehnout na kvalitu, bezpečnost a pohodlí vozů Mercedes-Benz.“

Nejvyšší představitel katolické církve používá Papamobil při řadě veřejných vystoupení doma i v zahraničí. Poskytuje mu příležitost dostat se blíže k veřejnosti aniž pozbude nejvyšší možné úrovně bezpečnosti a pohodlí.

Papamobil je vybaven nejnovějšími technologickými prvky ze současné třídy M. Vůz má navíc nový design interiéru. Ve srovnání s předchozím modelem se značně rozšířila kupole, což Svatému otci poskytuje větší prostor a umožní mu pohodlnější nastupování. Papež bude mít také daleko lepší výhled zásluhou podstatně větších skleněných panelů v průhledu. Nová je také barevná podšívka střechy. Křeslo, které je ústředním bodem designu interiéru, nese vyšitý erb Svatého otce.

Stejně jako u předchozího modelu je karoserie nového Papamobilu nalakována diamantově bílým lakem. Vzhledem k častému leteckému transportu upraveného vozu třídy M Mercedes-Benz snížil celkovou výšku vozu o několik centimetrů a přesto současně zvýšil vnitřní výšku pro stání. Práce na novém Papamobilu započaly před devíti měsíci. Vůz navrhl a vyrobil Mercedes-Benz.

Prvním Mercedesem-Benz pro papeže byl typ Nürburg 460 Pullman Saloon poskytnutý papeži Piu XI. v roce 1930. V 60. letech dostal papež Jan XXIII. model 300d Landaulet v provedení kabriolet se samočinnou převodovkou. Papež Pavel VI. nejprve používal Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet a poté následoval 300 SEL. V 80. letech začal papež Jan Pavel II. poprvé cestovat vozidlem označeným jako „Papamobil“, upraveným vozem třídy G, a to při oslavách na náměstí Sv. Petra. Od roku 2002 většinou používal předchůdce nového Papamobilu. Ten Benedikt XVI. používá dodnes. Po ukončení jejich služební kariéry lze Papamobily spatřit vystavené ve Vatikánu a v muzeu Mercedesu-Benz ve Stuttgartu. 

  • Další Papamobil od Mercedesu
  • Další Papamobil od Mercedesu
  • Další Papamobil od Mercedesu
  • Další Papamobil od Mercedesu