nový peugeot 108: nová hvězda pro kolín | Aktuality | autoweek.cz

Nový Peugeot 108: nová hvězda pro Kolín

Nový Peugeot 108: nová hvězda pro Kolín

14.02.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Poté, co Peugeot během, dvou let obnovil svou nabídku v segmentech B a C představuje nový městský vůz 108.

V novém Peugeotu 108 zákazník získá možnost vytvořit si svůj vlastní automobil: hatchback nebo vůz s otevřenou střechou, na výběr jsou i různé typy osobních úprav na míru, varianty vzhledu interiéru, počet dveří, barvy atd. Každý vůz tak získá vlastní charakter.

Nový městský vůz bude nabízen ve dvou verzích karoserie: jako hatchback Peugeot 108 a jako vůz s otevřenou střechou Peugeot 108 TOP, a to v pětidveřovém nebo třídveřovém provedení.

Peugeot 108 je určen pro městský provoz. Při pohledu z boku je kompaktnost zvýrazněna maximálně zkrácenými převisy. Dveře, které zasahují téměř od jednoho kola k druhému, umožňují velmi snadné nastupování do vozu. S délkou 347 cm, šířkou 162 cm a zkráceným převisům je průměr otáčení jen 9,6 m.

Zavazadlový prostor má objem 196 l se sadou na opravu pneumatik, 180 l s rezervním kolem. Díky nízkému prahu pouhých 77 cm a 1 m širokému prostoru mezi podběhy kol je nakládání vozu velmi snadné. Počáteční objem může být zvýšen na 750 l sklopením opěradel zadních sedadel dělených v poměru 50:50.

I přes velice kompaktní vnější rozměry vozu se v interiéru skrývá velice pohodlná kabina. Řidič přímo před sebou nalezne komplexní do jednoho místa sdružené informace. Přístrojová deska je spojená s výškově nastavitelným sloupkem řízení a je krytá clonou, aby se zajistila čitelnost údajů za všech podmínek. Přístrojovou desku tvoří soustředně umístěný analogový tachometr a LCD displej. Z obou stran je na rozšířeních umístěný otáčkoměr a ukazatel řazení rychlostních stupňů.

Velký 7" dotykový displej umístěný uprostřed přístrojové desky umožňuje ovládat rádio, palubní počítač a nastavovat parametry vozu. Umožňuje také připojit chytrý telefon, jenž je nyní možné používat i ve voze pomocí Bluetooth nebo pomocí funkce Mirror Screen, která funguje na bázi technologie MirrorLink pro telefony s operačními systémy Android, RIM a Windows, a AppInCar pro telefony se systémem iOS. Řidič pak smartphone ovládá na dotykovém displeji vozu. V závislosti na připojeném telefonu jsou aplikace rovněž ovladatelné hlasovými příkazy s využitím systému rozpoznávání hlasu.

Nový Peugeot 108je vybaven prvky příslušenství vyšších segmentů, jako jsou kamera pro snadné couvání, automatická klimatizace, bezklíčové odemykání a startování.

Nabídku pohonných jednotek tvoří čtyři tříválce 1,0 e-VTi 50 kW (68 k) s pětirychlostní přímo řazenou převodovkou, 1,0 VTi  50 kW (68 k) s pětirychlostní přímo řazenou převodovkou, 1,0 VTi  50 kW (68 k) s pětirychlostní robotizovanou převodovkou ETG5 a nový motor PureTech 1,2 VTi 60 kW (82 k) s pětirychlostní přímo řazenou převodovkou. Motory těží z nízké hmotnosti vozu, která začíná na pouhých 840 kg.

Podvozek má přední nápravu typu Pseudo McPherson a zadní deformovatelnou příčku z tvarované trubky. Ve srovnání s dílem z lisované oceli má toto řešení tu výhodu, že zlepšuje vedení a snižuje hmotnost.

Peugeot 108 a 108 TOP se bude opět spolu s novými generacemi vozů Citroen C1 a Toyota Aygo bude vyrábět v TPCA v Kolíně.

  • Nový Peugeot 108: nová hvězda pro Kolín
  • Nový Peugeot 108: nová hvězda pro Kolín
  • Nový Peugeot 108: nová hvězda pro Kolín
  • Nový Peugeot 108: nová hvězda pro Kolín